Sociální média nemají dopad pouze na lidskou psychiku. Ohrožují také menšinové jazyky a kulturní identitu národa. Zjistila to nová studie, podle níž sociální platformy přispívají k velkému ústupu užívání velšského jazyka u rodilých mluvčích. Upozornily na to servery BBC News a Express & Star.
Akademici ve své nové studii hodnotili 800 velšských studentů ve věku 13 až 15 let na sociálních sítích. Téměř 70 procent z nich přitom užívalo anglický jazyk „často“ nebo „vždy“, napsal web BBC News.
Richard Jones ze Swansea University varoval, že oline jazyková eroze může ohrozit kulturní identitu menšin. „Uvědomujeme si důležitost jazyka pro kulturní a sociální identitu menšin,“ řekl Jones a dodal: „Eroze jazyka v online prostředí může ohrozit kulturní identitu národa.“
Social media a threat to Welsh language, study suggests https://t.co/WUzB9CBH9O
— BBC News Technology (@BBCTech) December 31, 2022
„Následek přechodu menšinových mluvících na většinový jazyk ohrožuje pokračování životaschopnosti menšinových jazyků a vyvolává otázky týkající se významu menšinového jazyka v myslích menšinových mluvících,“ pokračoval expert.
Studie, která zahrnovala střední školy po celém Walesu, se také zaměřila na psychologickou stránku věci. Deset procent z nich bylo na sociálních sítích závislých, napsal web Express & Star.
Velšský jazyk na ústupu
Údaje naznačují, že touha velšsky mluvících používat sociální média ve velštině může být snahou zvýšit si sebevědomí, dosáhnout větší jazykové parity s anglicky hovořícími lidmi nebo se spojit s jinými velšsky hovořícími lidmi.
„Studie ukazuje, že vlády musejí vzít v potaz nejen dopady sociálních médií na duševní zdraví a pohodu, ale také dopad na kultury menšinových skupin, které mohou být nuceny opustit důležité a stabilizující vlivy při hledání interakcí, které jsou stále více pro každodenní život nezbytné,“ řekl profesor Phil Reed rovněž ze Swansea University.
Vláda ve Walesu stanovila počet velšsky hovořících lidí do roku 2050 na jeden milion. Úřad pro národní statistiku nicméně uvedl, že počet jedinců hovořících tímto jazykem tam v posledním desetiletí klesl.
V roce 2021 hovořilo ve Walesu velšsky 538 000 jedinců ve věku tří a více let. To se rovná 17,8 procentu populace. V roce 2011 ve Walesu mluvilo velšsky 562 000 lidí, tedy 19 procent populace.