Zaměstnanci Evropské unie dostali nařízeno odstranit ze svých firemních i soukromých zařízeních čínskou aplikaci TikTok. Pokud tak neučiní do stanoveného termínu, čekají je postihy. Brusel tak následuje kroky Washingtonu, který dokonce zvažuje aplikaci zakázat plošně. Informují o tom Euractiv, BBC a The Guardian.
Výkonný orgán EU zakázal unijním zaměstnancům používat na firemních a soukromých zařízeních čínskou aplikaci TikTok kvůli obavám o kybernetickou bezpečnost.
„V zájmu ochrany údajů Komise a zvýšení její kybernetické bezpečnosti se vedení Evropské komise rozhodlo pozastavit používání aplikace TikTok na unijních zařízeních a osobních zařízeních registrovaných pro služby EK,“ cituje znění emailu zaslaného pracovníkům unijních institucí server Euractiv.
European Commission bans staff from using TikTok on work devices https://t.co/XyXfpYkxo6
— The Guardian (@guardian) February 23, 2023
Čím dříve podle nařízení aplikaci odstraní, tím lépe. Nejpozději tak ovšem musejí učinit do 15. března. V případě, že po uplynutí stanovené lhůty aplikaci neodstraní, přijdou o přístup k firemním aplikacím, jako je email nebo Skype, napsal server BBC News.
Mluvčí TikToku uvedl, že tohle rozhodnutí je založeno na mylných představách. „Jsme tímto rozhodnutím zklamáni. Uvedli jsme na pravou míru a Komisi vysvětlili, jak chráníme data 125 milionů lidí v celé EU, kteří se každý měsíc na TikTok přihlašují,“ cituje jej list The Guardian.
Americká panika
Rozhodnutí Evropské komise přišlo poté, co loni americká vláda zakázala TikTok u federálních zaměstnanců. USA se obávají, že má k uživatelským datům aplikace přístup čínská vláda. Mateřská společnost TikToku ByteDance to opakovaně popírá.
V posledních měsících se ovšem ukázalo, že TikTok ukládá data západních uživatelů na servery v Číně. K těmto datům měli přístup tamní zaměstnanci. Koncem ledna vyvolala společnost ByteDance paniku, když přiznala špehování novinářů.
Aplikaci v obavách o bezpečnost studentů zakázaly desítky amerických škol. Washington dokonce zvažuje plošný zákaz. Aby TikTok americké představitele uklidnil, slíbil, že bude data amerických uživatelů ukládat na servery v USA.
TikTok navíc pracuje na „robustním“ systému pro zpracovávání dat uživatelů v Evropě. Zatím není jasné, jak se k aplikaci postaví další evropské instituce, jako je Evropská rada či Evropský parlament.