Dron řízený umělou inteligencí (AI) poprvé porazil trojici lidských pilotů. Jednalo se přitom o tři šampiony závodů s drony, v poslední době stále populárnějšího sportu. Hovoří se o milníku v mobilní robotice. Lidští piloti však ukázali, že mají výhodu improvizace. Informoval o tom The Guardian.
Trať se skládala ze sedmi čtvercových branek, skrze něž musely drony proletět v místnosti o 27 metrů čtverečních. Vědci z Curyšské univerzity přitom měřili přesnost a rychlost dronů během průletů. Jedná se o velmi náročnou disciplínu.
Drony jsou totiž velmi lehké a rychlé. Jenom malá chybička může vést ke katastrofální havárii či k výrazné ztrátě času. Podobné soutěže jsou v poslední době stále populárnější, upozornil deník The Guardian.
AI-powered drone beats human champion pilots https://t.co/I6jSoJ9Mqx
— Guardian news (@guardiannews) August 30, 2023
Pořádají se dronové závody, „zápasy na život a smrt“ nebo „atletické závody“, v nichž lidští piloti soutěží v překonání nejrůznějších překážek. Obliba tohoto „sportu“ stoupla i díky nízkým cenám a dostupnosti dronů s malými kamerami.
Letos v říjnu se konalo v jihokorejském sportovním komplexu Namwon mistrovství světa v dronových závodech. Účastnilo se jich 120 pilotů ze třiceti zemí. Swift se utkal právě se třemi šampiony, kteří umějí drony perfektně ovládat.
Úspěšný, ale nedokonalý
Kurz a rychlost dronu optimalizovala umělá neuronová síť a zpracovávala data o okolí získaná palubními kamerami. Lidští piloti zase viděli během závodu okolí díky videopřenosu v náhlavních soupravách.
Swift popsaný v časopise Science Robotics porazil šampiony v patnácti z pětadvaceti disciplín. Byl o půl sekundy rychlejší, a hlavně porazil lidské piloty v přesnosti. Ještě předtím však musel projít tvrdým tréninkem, při němž asi „stokrát“ havaroval.
Jednalo se ale o simulaci, tudíž hned mohli experti v testech pokračovat. Swift je sice působivý, ale nedokonalý. Jeho úspěšnost významně klesla, když se zhoršily světelné podmínky na trati. Lidští piloti pak získali výhodu improvizace.
Swift přitom ztratil celkem 40 procent závodů. I přesto se jedná podle autorů studie za milník v mobilní robotice a podle člena vývojového týmu Elia Kaufmanna je to vůbec poprvé, kdy robot poháněný AI porazil mistra ve skutečném sportu v reálném světě.