Vysoká škola ekonomická (VŠE) v Praze přichází s novinkou, která může zásadně ovlivnit výuku na českých vysokých školách. Fakulta podnikohospodářská se rozhodla zrušit povinnost psaní bakalářských prací.
Důvodem je nástup umělé inteligence, která je podle děkana fakulty Jiřího Hnilici schopna napsat bakalářskou práci stejně dobře jako student.
„Umělá inteligence dokáže vytvořit podstatnou část bakalářské práce, pokud jsou dotazy dobře zvládnuté. A protože je nereálné tuto skutečnost odhalit, je namístě nahradit bakalářské práce projekty, kde je více zřejmé, že se jedná o vlastní práci studenta,“ vysvětluje děkan Hnilica.
Bude to přelomový rok. Studenti Podnikohospodářské fakulty VŠE, kteří nastoupí v příštím akademickém roce, už nebudou muset psát závěrečné bakalářské práce. https://t.co/uvJY1z6uup
— Forbes Česko (@ForbesCesko) November 22, 2023
Studenti budou místo písemné práce splňovat bakalářský projekt. Ten může zahrnovat odbornou studijní stáž v zahraničí, účast na fakultním výzkumném projektu nebo podnikatelský projekt.
Jiné vysoké školy zatím zrušení bakalářských prací neplánují. Některé však připouštějí, že by se jejich podoba mohla v budoucnu změnit.
Aplikace pro odhalování AI nejsou stoprocentní
Na Fakultě podnikohospodářské VŠE původně zvažovali zavedení systému, který by dokázal odhalit zásahy generativní umělé inteligence. Po konzultaci s odborníky však dospěli k závěru, že takový systém není reálný.
Jakub Havlíček z Masarykovy univerzity souhlasí s tímto názorem. „Aplikace, které něco takového nabízejí, detekují využití AI s určitou pravděpodobností, ale nejsou schopné jej odhalit stoprocentně, natož nade vši pochybnost prokázat.“
Na pražské VŠE k radikální změně bakalářské práce přistoupila pouze fakulta podnikohospodářská, další fakulty školy plošné zavedení jiné než písemné podoby zatím neplánují. Na fakultě informatiky a statistiky však již působí pracovní skupina, která se zabývá možnými formami závěrečných prací v době umělé inteligence.