Čína udělila povolení pro veřejné použití více než 40 modelů umělé inteligence (AI) během posledních šesti měsíců. Tento krok je součástí snahy země dohnat Spojené státy v oblasti vývoje AI, informovala agentura Reuters.
Čínský regulační úřad minulý týden schválil 14 velkých jazykových modelů pro veřejné použití. Jedná se již o čtvrtou vlnu udělování povolení, uvedl čínský státní deník Securities Times. Mezi společnostmi, které získaly schválení pro svůj model AI, jsou Xiaomi, 4Paradigm a 01.AI, uvádí agentura Reuters.
China Approves Over 40 AI Models For Public Use in Past Six Months
— ARISE NEWS (@ARISEtv) January 29, 2024
Baidu, Alibaba and ByteDance were among China's first companies to receive approvals. https://t.co/6nHOJJYtrV pic.twitter.com/SfAINxIYLR
Peking začal v srpnu minulého roku vyžadovat od technologických společností, aby získaly souhlas regulačních orgánů pro zpřístupnění svých velkých jazykových modelů veřejnosti. Toto rozhodnutí odráží snahu Číny o rozvoj technologií AI a zároveň i snahu udržet vše pod svou kontrolou.
První skupinu modelů AI schválil Peking hned v srpnu, krátce po zavedení schvalovacího procesu. Mezi prvními schválenými byly modely firem Baidu, Alibaba a ByteDance. Další modely byly schváleny v listopadu a prosinci. Přesný seznam schválených společností vláda zatím nezveřejnila.
Možnost měnit hlas v reálném čase
Společnost ByteDance, která stojí za populární sociální sítí TikTok, nedávno odhalila AI nástroj StreamVoice, který vyvíjí společně s čínskou Severozápadní polytechnickou univerzitou. Tento nástroj umožňuje uživatelům v reálném čase měnit svůj hlas na jakýkoliv jiný, tedy i tvořit hlasové deepfaky. Nástroj zatím není pro širokou veřejnost dostupný a není známo, kdy tomu tak bude.
Čínské firmy spěchají s vývojem produktů AI od doby, kdy chatovací robot ChatGPT firmy OpenAI vzal v roce 2022 svět útokem. V té době měla Čína podle makléřské firmy CLSA 130 velkých jazykových modelů, což bylo zhruba 40 procent jejich celosvětového počtu.
Čína tak byla druhá za USA, jejichž podíl činil 50 procent. Jedním z předních čínských chatbotů podobných ChatGPT je Ernie Bot firmy Baidu, který měl v prosinci více než 100 milionů uživatelů.