Americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) a 16 státních a okresních generálních prokurátorů podalo přelomovou antimonopolní žalobu proti společnosti Apple. Vyvolává otázky ohledně budoucnosti chytrých telefonů iPhone a Android.
Žaloba obviňuje Apple z monopolních praktik, které uživatele iPhonu uzavírají do jeho ekosystému a ztěžují jim přechod na Android, druhý hlavní mobilní operační systém.
V 88stránkové žalobě se tvrdí, že kontrola společnosti Apple nad jejím softwarem, hardwarem a trhem s aplikacemi snižuje atraktivitu aplikací a chytrých hodinek třetích stran pro uživatele iPhonů. Tím potlačuje inovace a omezuje výběr pro spotřebitele. Žaloba rovněž kritizuje politiku společnosti Apple za to, že vytváří překážky pro uživatele iPhonu, kteří chtějí přejít na systém Android.
„Stížnost přesahuje obvyklé jednorázové případy, kdy jdou po App Store,“ řekl Gene Munster, dlouholetý pozorovatel společnosti Apple a řídící partner společnosti Deepwater Asset Management. „V tomto případě jde jak o udržení iPhonu, tak o obchod App Store.“
US Attorney General Merrick Garland announced a landmark lawsuit against Apple, accusing the iPhone maker of violating federal antitrust law by monopolizing the smartphone market. Apple denied the government's allegations in a statement https://t.co/ONdqLRBflb pic.twitter.com/yRCeO4ttNn
— Reuters (@Reuters) March 21, 2024
Apple poškozuje konkurenci v pěti oblastech
Žaloba také podrobně zkoumá App Store, Apple Wallet a hodinky Apple Watch, čímž zpochybňuje přístup společnosti Apple k celému ekosystému. To přichází v návaznosti na právní bitvu mezi společností Apple a tvůrcem hry Fortnite, společností Epic Games, která se rovněž soustředila na zásady obchodu App Store.
Tvrdí, že Apple poškozuje konkurenci v pěti klíčových oblastech: super aplikace, cloudové streamovací herní aplikace, aplikace pro zasílání zpráv, chytré hodinky a digitální peněženky. Tvrdí, že Apple blokuje aplikace, které by zvýšily platformovou neutralitu iPhonu, a snižuje atraktivitu aplikací, služeb a produktů třetích stran tím, že jim omezuje přístup k technologiím společnosti Apple nebo omezuje distribuci jejich aplikací.
Žaloba rovněž obviňuje společnost Apple z toho, že brání funkčnosti superaplikací, tedy jednotlivých aplikací, které v sobě zahrnují řadu miniaplikací, jež jsou oblíbené v asijské kultuře. „Chování společnosti Apple odrazovalo od investic do vývoje miniprogramů a způsobilo, že americké společnosti upustily od podpory této technologie ve Spojených státech nebo ji omezily,“ uvádí se v žalobě.
Společnost Apple také brání funkčnosti chytrých hodinek třetích stran tím, že jim ukládá omezení, která u hodinek Apple Watch neexistují. „V důsledku toho mají uživatelé iPhonů horší zkušenosti, když se snaží používat chytré hodinky třetích stran se svým iPhonem,“ stojí dále v žalobě.
Výsledek by mohl potenciálně ovlivnit budoucnost platforem chytrých telefonů a jejich posun k rozhraním založeným na umělé inteligenci. Je však pravděpodobné, že bude znám až za několik let.