Nedávná studie naznačuje, že u mladých lidí trpících závislostí na internetu dochází ke změnám v chemii jejich mozku. To může vést k návykovému chování. Výzkum publikovaný v časopise PLOS Mental Health analyzoval předchozí studie, které využívaly funkční magnetickou rezonanci (fMRI) ke zkoumání interakce mozkových oblastí u jedinců se závislostí na internetu.
Studie odhalila, že dopad byl patrný napříč více neuronovými sítěmi v mozku mladých jedinců. V některých oblastech mozku došlo ke zvýšení aktivity během odpočinku. V oblastech zapojených do aktivního myšlení, jako je například exekutivní kontrolní síť zodpovědná za paměť a rozhodování, bylo pozorováno snížení funkční konektivity.
„Tyto změny mají za následek návykové chování a sklony u dospívajících. Stejně tak změny chování související s duševním zdravím, vývojem, intelektuálními schopnostmi a fyzickou koordinací,“ uvedl Max Chang. Chang je hlavní autor studie a student magisterského studia na UCL Great Ormond Street Institute of Child Health (GOS ICH).
Internet addiction alters brain chemistry in young people, study finds @rachelrushton_ @colinfoley75993 @tonylloyd50 https://t.co/lLydTqRgJn
— The Neurodiversity Charity ADHD Foundation (@ADHDFoundation) June 5, 2024
Vědci přezkoumali 12 předchozích studií z let 2013 až 2023. Zahrnovaly 237 dospívajících ve věku 10 až 19 let s formální diagnózou závislosti na internetu. Nedávný průzkum ukázal, že téměř polovina britských teenagerů se cítí být závislá na sociálních médiích.
Možnou cestou je i vzdělávání rodičů
Chang dále vysvětlil: „Dospívání je klíčovou vývojovou fází, během níž lidé procházejí významnými změnami v biologii, poznávání a osobnosti. Mozek je v tomto období obzvláště zranitelný vůči nutkáním souvisejícím se závislostí na internetu, jako je nutkavé používání internetu, touha po používání myši nebo klávesnice a konzumace médií.“
Vyjádřil naději, že tato zjištění budou ilustrovat, „jak závislost na internetu mění propojení mozkových sítí v období dospívání“. To by mohlo umožnit účinně léčit časné příznaky závislosti na internetu. Navrhl, že lékaři by potenciálně mohli předepsat léčbu zaměřenou na určité oblasti mozku. Případně doporučit psychoterapii či rodinnou terapii zaměřenou na klíčové příznaky závislosti na internetu.
„Další možnou cestou prevence z hlediska veřejného zdraví je vzdělávání rodičů v oblasti závislosti na internetu. Rodiče, kteří jsou si vědomi raných příznaků a nástupu závislosti na internetu, budou efektivněji zvládat čas strávený u obrazovky či impulzivitu. Také minimalizovat rizikové faktory spojené se závislostí na internetu,“ dodal Chang.
Irene Lee, vedoucí autorka výzkumné práce, která rovněž působí na GOS ICH, doporučila mladým lidem, aby si prosadili rozumné časové limity pro každodenní používání internetu. Měli by si také být vědomi psychologických a sociálních důsledků trávení příliš dlouhého času online.