Společnost Meta, gigant v oblasti sociálních médií, nedávno učinila významné pokroky v boji proti tzv. sextortion podvodům, sexuálnímu vydírání. Většinou byly zaměřené na dospělé muže v USA a jejich pachatelé pocházeli z Nigérie.
Společnost odstranila přibližně 63 000 účtů na Instagramu v Nigérii, které souvisely se sexuálními vyděračskými schématy. Sextortion spočívá v nucení osob k zasílání explicitních snímků a následném vyhrožování jejich zveřejněním, pokud nebude zaplaceno výkupné nebo nebudou podniknuty další kompromitující kroky. Kromě toho společnost Meta odstranila tisíce skupin a stránek na Facebooku. Ty podvodníkům pomáhali při organizování a provádění těchto podvodných činností.
Meta Remove 63,000 Nigeria Accounts Linked To Sextortion pic.twitter.com/eTSMja76Ns
— TVC News (@tvcnewsng) July 25, 2024
Kyberzločinci, kteří stojí za těmito sextortion podvody, se často vydávají za atraktivní osoby, aby oběti oklamali a přiměli je ke sdílení intimních fotografií a následně je vydírali. Zásah společnosti Meta proti těmto nezákonným aktivitám zahrnuje odstranění 200 stránek na Facebooku a 5 700 skupin z Nigérie. Vydírání usnadňovaly tím, že poskytovaly pokyny a zdroje pro provádění takových schémat. Odstranění byla součástí snahy společnosti Meta účinněji bojovat proti sexuálnímu vydírání a chránit své uživatele.
Testování nových nástrojů pro ochranu uživatelů
Jedním ze zásadních opatření, která společnost Meta přijala, aby zabránila tomu, že se jednotlivci stanou obětí sextortion podvodů, je zavedení nových technologických prvků. Například Instagram, platforma vlastněná společností Meta, testuje v přímých zprávách nástroj pro automatické rozmazávání. Automaticky rozmazává jakoukoli nahotu zjištěnou na snímcích.
Antigone Davis, globální vedoucí oddělení bezpečnosti společnosti Meta, zdůraznila závažnost finančních sextortion trestných činů a zvýšený důraz společnosti na řešení tohoto problému s cílem chránit své uživatele.
Případy se množí
Podle nedávných studií jsou platformy jako Instagram a Snapchat často využívány k sextortion podvodům. Jako časté země původu těchto podvodných aktivit byly označeny Nigérie a Pobřeží slonoviny. Pachatelé používají široký přístup a oslovují mnoho osob v naději, že získají odpovědi. Primárním cílem jsou dospělí muži v USA. Objevily se však i případy, kdy se podvodníci pokoušeli oslovit teenagery.
Vzhledem k rostoucímu výskytu případů sextortion a ničivým následkům, které mohou mít, si společnost Meta klade za cíl vybavit uživatele znalostmi a nástroji, které jim pomohou identifikovat takové podvody a vyhnout se tomu, aby se stali jejich obětí.
Davis doporučila uživatelům sociálních médií, aby byli obezřetní, když se zapojují do kontaktů s účty, které vykazují podezřelé chování. Tím může být například zasílání nevyžádaných obrázků nebo zpráv. Většinou také působí příliš atraktivně nebo stylizovaně. Zůstanou-li jednotlivci ostražití a budou-li si vědomi potenciálních výstražných znaků, mohou se lépe chránit před tím, aby se stali obětí sextortion podvodů na platformách sociálních médií.