Žluté kolečko pronásledované partičkou duchů zná celý svět. Málokdo ale ví, co tvorbě nejúspěšnější automatové hry v dějinách předcházelo. Japonská společnost Bandai Namco v minulém století toužila po slávě na herním trhu. V roce 1980 tak na scénu vypustila legendárního Pac-Mana. A ze snu se najednou stala realita.
Od doby, kdy Japonec Tóru Iwatani dokončil práci na své hře, uplynulo už 40 let. Situace byla tehdy od té dnešní velice odlišná. Hrálo se minimálně, většina her ukazovala násilí a prostě to tak nějak nebylo ono. Právě tyto faktory donutili tvůrce vytvořit jednoduchý koncept s názvem Pac-Man.
Podle Guinessovy knihy rekordů patří Pac-Manovi prvenství, co se týče nejúspěšnějších automatových her v historii a mluví se o tom, že mu titul už nikdy nikdo nevezme. Japonci vytvořili fenomén. A přitom jde vlastně o triviální věc. Žluté kolečko musí posbírat v bludišti všechny malé bodíky, a přitom se nesmí nechat duchy chytnout.
Hra slaví letos slaví 40tiny, ale na žádné fanfáry a ohňostroje nejspíš nedojde. Pac-Man se stal symbolem popkultury a dočkal se mnoha filmových i seriálových zpracování. Hrát se dá i v dnešní době ve všemožných aplikacích na telefonu i v počítači. Do kurzu se navíc nově vrací také staré automaty.
Legenda, která nikdy nezemře. Iwatani vymyslel a zrealizoval výrobu Pac-Mana s pomocí devíti členů týmu a na dobití Ameriky mu stačilo v roce 1980 vlastně pár měsíců. Asi ale nečekal, že se jeho výmysl chytne natolik, aby se v ní ještě za 40 let pořádali světové turnaje.
Kdo by si chtěl klasiku připomenout, má možnost spustit hru i ve webovém prohlížeči zde.