Bezmála 80 procent českých domácností vlastní počítač. U rodin s dětmi je to dokonce přes 95 procent. Notebooky patří k vánočním hitům posledních pěti let a u běžných uživatelů rychle nahrazují stolní počítače. Bezpečnou recyklaci starých přístrojů ale mnozí lidé neřeší – zbavují se počítačů, ve kterých stále dřímá plno citlivých dat.
Podíl domácností s počítačem stoupl za posledních 10 let o pětinu. Dnes je počítač ve více než 3,5 milionu domácností. Každá třetí domácnost má stolní počítač, přes 63 procent pak vlastní notebooky. Téma digitální bezpečnosti je však většině běžných uživatelů velmi vzdálené. „Životnost počítače závisí na počátečních investicích, ale optimálně se pohybuje kolem pěti let. Největší bezpečnostní riziko při výměně zařízení je pak právě zanechání dat ve starém počítači a jejich odcizení. Je důležité si uvědomit, že i vyřazený a z laického pohledu nepoužitelný počítač může komukoli poskytnout velké množství dat, pokud jej k recyklaci předtím dostatečně nepřipravíme,“ upozornil Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).
Dřív než člověk starý počítač vyhodí nebo daruje, měl by ho vždy zbavit všech svých dat, a to tak, aby se k nim už nikdo jiný nemohl dostat. Základem je zálohovat si všechna svá data a následně zformátovat pevný disk, čímž počítač zbavíme veškerého softwaru a s ním i přístupových hesel do aplikací. Ani to však nemusí být stoprocentní ochrana.
„Smazaná data totiž po sobě na hard disku zanechávají vryté stopy, ze kterých lze naposledy smazaná data získat zpět. Chtěl-li by někdo data vyvolat, dokázal by to. Proto je vhodné, zvlášť v případě citlivých dat, zformátovaný disk ze starého počítače vyjmout a na jiném počítači s fungujícím softwarem jej pomocí speciální aplikace naformátovat přepsáním volného místa nebo na disk nahrát méně citlivá data, například desítky hodin filmů. Teprve poté jsou původní data na disku bezpečně přepsána-odstraněna. Když hard disk následně opět vyčistíme, zbydou na něm pouze stopy naposledy nahraných dat-filmů,“ doporučil ředitel.
Nefunkční zařízení je pak třeba odnést do sběrného dvora nebo sběrny elektroodpadu. Někteří prodejci nabízejí také výkup starého počítače za nový. „Kvalitní zařízení ale může ještě mnoha lidem posloužit a je lepší poslat ho dál. Na naší škole nakupujeme pravidelně každý rok vybavení dvou IT učeben a starší počítače věnujeme základním školám, kde svým výkonem naprosto dostačují. V epidemické době také vzniklo několik sbírek, které schraňují počítače z druhé ruky pro žáky a domácnosti, které si je nemohou dovolit. Ve všech případech, i když už počítač putuje rovnou ‚do koše‘, bychom měli zařízení velmi pečlivě vyčistit, odstranit všechna data a zformátovat-přepsat disk, zvlášť obsahoval-li citlivá firemní data jako informace o zákaznících, fakturační údaje, smlouvy a podobně,“ dodal Martin Vodička.