Prohlížeče Firefox a Google Chrome by mohly v blízké budoucnosti čelit vážným technickým problémům u některých stránek. Důvodem jsou trojmístná čísla verzí, se kterými budou mít některé weby problém pracovat.
Společnost Mozilla varuje vývojáře, že nadcházející verze prohlížečů Firefox 100 a Chrome 100 mohou poškodit webové stránky při analýze řetězců user-agenta obsahujících trojmístná čísla verzí. Podobně jako nechvalně proslulá chyba Y2K, kvůli níž byl rok 2000 pro některé počítače nerozeznatelný od roku 1900. Chrome 100 bude vydán 29. března a Firefox 100 3. května.
Co to je user-agent?
User-agent je řetězec používaný webovými prohlížeči, v kterém jsou základní informace používaného softwaru. Můžete v něm najít například název prohlížeče, jeho verzi a různé technologie, které používá. Některé stránky se poté podle něho jinak chovají.
Takto vypadá user-agent nejnovější verze prohlížeče Chrome: „Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/98.0.4758.102 Safari/537.36“. Na konci můžete vidět část „Chrome/98.0.4758.102„, která nám udává přesné číslo verze prohlížeče.
Většinu webových vývojářů však pravděpodobně zajímá pouze číslo hlavní verze, které je v našem příkladu „98“. Některé weby jsou ale špatně naprogramované a berou v potaz jen první dvě čísla. Pokud by tedy dostaly user-agenta s verzí „100“, interpretovaly by to jako verzi „10“, což by mohlo rozbít celou stránku.
„Když prohlížeče před více než 12 lety poprvé dosáhly verze 10, objevilo se mnoho problémů s knihovnami pro zpracování user-agenta, protože číslo verze se změnilo z jedné číslice na dvě,“ vysvětluje tým webových vývojářů na blogu Mozilly.
Google a Mozilla ale pilně pracují na prevenci problémů
Mozilla i Google provádějí experimenty s testováním webových stránek a hlášením poruch. Existuje průběžný seznam problémů, který je ale v tuto chvíli poměrně malý. Mezi významné postižené weby patří například HBO Go, Bethesda, Yahoo a T-Mobile.
Společnost Google na to poprvé upozornila již v listopadu loňského roku. Pokud máte webové stránky a chcete si ověřit, zda se to týká i těch vašich, Mozilla poskytla návod na testování.