Apple se inspiruje designem prvních osobních počítačů z osmdesátých let. Nechal si totiž patentovat klávesnici, v níž je zabudovaný plnohodnotný počítač Mac.
Tradiční koncept osobních počítačů zahrnuje skříň se všemi potřebnými komponenty, která stojí odděleně od klávesnice a obrazovky. Společnost Apple se tohoto paradigmatu stále drží u svých počítačů Mac Pro a Mac mini.
Alternativním způsobem je zařazení komponentů přímo do periferií, v případě nového patentu Applu přímo do klávesnice. Nejedná se ale o zcela nový koncept, v 80. letech tuto konstrukci používaly například počítače Commodore a ZX Spectrum.
Samotný patent se jmenuje „Computer in an Input Device“ neboli „Počítač ve vstupním zařízení“. V patentu je technicky popsána klávesnice, která má procesor a paměť.
V patentu je psáno: „Zde popsaná výpočetní zařízení mohou obsahovat nebo jinak umístit jednu nebo více výpočetních komponent do vstupního zařízení a poskytnout tak přenosný stolní počítač na jakémkoli místě, kde je jeden nebo více počítačových monitorů. Uživatel může například přenášet klávesnici, v níž je umístěn počítač, na rozdíl od přenášení celého notebooku nebo věže a klávesnice.“
Alternativa pro Mac mini?
První domácí počítače byly navrženy tak, aby se musely připojit k externímu displeji. Navrhovaný Mac v klávesnici by také potřeboval externí displej. Totéž pochopitelně platí i pro Mac mini a kombinace Macu a klávesnice by jednou mohla nahradit malý stolní počítač Apple.
Procesor řady M použitý v Macu mini nevyžaduje aktivní chlazení, komponenty zařízení by se tedy snadno vešly do tlusté klávesnice – koneckonců se vešly i do iPadu Pro. A na zadní straně by bylo dost místa pro vstupní/výstupní porty.
Apple si stejně ale není jistý, zda by pasivní ventilace stačila k udržení chladu systému. Patent dodává, že Apple možná bude muset uvnitř šasi umístit „jeden nebo více přístrojů pro pohyb vzduchu“. Kromě toho Apple popisuje konstrukci s „tepelně vodivým“ materiálem.
Každý patent samozřejmě nemůžeme brát jako budoucí produkt, a tento není výjimkou. Uvidíme, jestli v následujících letech Apple představí něco podobného a jestli to vůbec bude stát za to.