Už více než měsíc probíhající válka na Ukrajině ovlivňuje technologické společnosti opouštějící ruský trh. Mezi nimi je také Samsung, který na poli chytrých telefonů v Rusku platil za jedničku na trhu. Jihokorejská společnost nyní učinila další krok a v některých částech Evropy vypustil z názvů svých ohebných telefonů tradiční písmeno „Z”. Poznávací znamení ruských jednotek se totiž stalo symbolem osob podporujících ruskou agresi. Napsal o tom Techno Charger.
Válka na Ukrajině trvá více než měsíc. Od jejího propuknutí se stalo populární písmeno Z na ruské vojenské technice. Zatímco média spekulovala o jeho skutečném významu, podporovatelé ruské armády si jej přivlastnili jako symboliku, informuje web Techno Changer.
Rusové si písmeno Z, které označuje ohebné smartphony společnosti, začali dávat na auta a oblečení.
Samsung proto v některých zemích upravil názvy svých telefonů, konkrétně Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Flip 3, písmeno je totiž v dnešní době nežádoucí, a to zejména v zemích sousedících s Ruskem.
V Estonsku, Lotyšsku a Litvě si už zákazníci koupí pouze Galaxy Fold 3 a Galaxy Flip 3. Podle Techno Changer webové stránky Samsung na Ukrajině stále názvy telefonů zobrazují s písmenem Z, neboť stále nebyla aktualizována.
Samsung nevydal žádné oficiální prohlášení. Je ale patrné, že jde o záměrnou změnu reagující na aktuální dění. Větší problém bude odstranit velké písmeno Z na přední straně prodejních krabiček, pokud by jej chtěl Samsung také stáhnout.
Bojkot ruského trhu
Samsung byl na ruském trhu v prodeji chytrých telefonů jedničkou. V reakci na politiku ruského prezidenta Vladimira Putina si však jeho produkty tamní obyvatelé už nekoupí. Obejít se musejí bez chytrých telefonů, čipů, televizí a další spotřební elektroniky.
Samsung rovněž Ukrajině věnoval štědrý dar v podobě 6 milionů dolarů (asi 141 milionů korun) a elektroniky v hodnotě jednoho milionu dolarů zhruba (23,5 milionu korun).
Z Ruska odešly také společnosti Microsoft, Google, Dell, PayPal, streamovací služba Netflix a nedávno konec oznámila také streamovací služba Spotify. Její důvody se ale netýkaly přímo ruské agrese, nýbrž nového zákona omezujícího média kvůli „fake news”.