Před americký senátní výbor bezpečnosti byly včera předvoláni vedoucí pracovníci platforem Meta, TikTok a YouTube. V budově se údajně vyskytoval i generální ředitel společnosti Apple, ten však před výborem nestanul. Senátoři řešili otázky kolem bezpečnosti, soukromí a dezinformací, píší na TechCrunch a 9to5mac.
Web TechCrunch informoval o středečním stanutím představitelů sociálních a internetových platforem před americkým senátním výborem bezpečnosti. Jednalo se o zastupitele Mety, YouTube a TikToku.
V budově se také nacházel generální ředitel výrobce iPhonů Apple. Ten ovšem před výborem nestanul a není jasné, proč se v budově v den slyšení nacházel.
Senate questioned Meta, TikTok, YouTube, and Twitter; Tim Cook seen in building https://t.co/OYgdXZMLJt by @benlovejoy
— 9to5Mac (@9to5mac) September 15, 2022
Senátní výbor řešil otázky ohledně bezpečnosti, soukromí a dezinformací. Jednotliví představitelé podle informací serveru 9to5mac neměli příliš zájem na otázky výboru odpovídat.
Kongresu se údajně podařilo pozvat relativně čerstvou skupinu vedoucích pracovníků zaměřených na produkty, včetně provozní ředitelky TikToku Vanessy Pappas. Ta před zákonodárci svědčila poprvé. Dále se účastnil dlouhodobý manažer Meta Platforms Chris Cox.
Slyšení se uskutečnilo z důvodu, aby zjistilo dopad sociálních médií na národní bezpečnost. Dotklo se témat, jako je domácí extremismus nebo Čína.
Bez odpovědí
Předseda senátního výboru Gary Peters naléhal na každou společnost, aby zveřejnila počet zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a důvěry na plný úvazek. Tuto otázku každá z firem obdržela již před slyšením. Přesto vedoucí pracovníci odmítali odpovědět.
Jediný, kdo reagoval, byl generální ředitel pro spotřebitele a příjmy Twitteru Jay Sullivan. Poznamenal, že v bezpečnosti u Twitteru pracuje 2200 lidí. Nebylo však jasné, zda tito zaměstnanci dělají i jinou práci.
Přestože nakonec jednotliví vedoucí pracovníci poukázali na celkový počet svých zaměstnanců v bezpečnosti, ani jeden z nich nedělal rozdíl mezi externími moderátory pro smluvní obsah a zaměstnanci na plný úvazek.
Senátor Alex Padilla zase vyjádřil obavy z nedostatečných schopností moderovat obsah v jiném než anglickém jazyce. Zajímal se, kolik zaměstnanců u těchto společností se zaměřuje na obsah v jiném než anglickém jazyce a kolik z nich se zaměřuje na uživatele mimo USA. Odpověď neobdržel.
Pappas se zase vyhýbala otázkám napojení TikToku na čínskou vládu. Když senátor Rob Portman na Pappas naléhal s otázkou, kde v Číně má domovská společnost TikToku ByteDance sídlo, odpověděla, že společnost je distribuována a vůbec sídlo nemá.
Nakonec však ubezpečila, že nikdo na čínskou vládu napojen není.