Oblíbená aplikace YouTube Vanced se po právní hrozbě ze strany společnosti Google přestane vyvíjet. Veškeré odkazy ke stažení budou odstraněny a samotný projekt se nebude již dále udržovat.
Aplikace bude sice nadále fungovat pro všechny, kteří ji mají v současné době nainstalovanou, ale bez jakýchkoli budoucích aktualizací pravděpodobně v dohledné době přestane fungovat. Vývojáři tvrdí, že projekt museli ukončit „z právních důvodů“.
Jeden z hlavních vývojářů to prvně oznámil na Redditu, na Telegramu a poté i na Twitteru.
„Aplikace Vanced končí. V nejbližších dnech budou odkazy ke stažení smazány. Discord server prozatím zůstane zachován. Víme, že jste to nechtěli slyšet, ale je to něco, co musíme udělat. Chceme vám všem poděkovat za podporu v průběhu let. Nemusíte znát přesný důvod, proč se to muselo stát, pravděpodobně na to přijdete sami, vzhledem k tomu, že jsme to museli udělat.“ uvedl vývojář u/canelex v subredditu r/Vanced.
V čem je aplikace YouTube Vanced lepší?
Aplikace YouTube Vanced, která byla vytvořena v roce 2017, je modifikací oficiální aplikaci YouTube pro systém Android od společnosti Google. Vývojáři dekompilovali oficiální aplikaci, přidali do ní další funkce a výsledný kód rozšířili. Hlavním lákadlem aplikace Vanced byla funkce blokování reklam (název je YouTube „AdVanced“, ale bez „ad“).
Aplikace však neblokuje pouze reklamy, ale má také řadu funkcí, které komunita požadovala. A to například lepší barevné témata, integrace SponsorBlock, předvolby kvality videa a přehrávání zvuku i při zamknuté obrazovce. Kromě toho Vanced znovu povolil odstraněné tlačítko „Dislike“ a zbavil se uživatelského rozhraní YouTube Shorts.
Tým Vanced také vydal YouTube Music Vanced, kde provedl podobné změny. Obě aplikace Vanced nejsou samozřejmě povoleny v Obchodě Play, takže ke stažení ji musíte „sideloadnout“. Během pěti let své existence byla aplikace tak populární, že se jednou omylem objevila v oficiálním videu společnosti Samsung.
Spolu s porušením autorských práv při redistribuci vlastního kódu společnosti Google a porušením ochranné známky YouTube byste mohli Vanced považovat za formu pirátství. Jedná se v podstatě o cracknutou verzi aplikace YouTube, která umožňuje většinu funkcí služby YouTube Premium za 12 dolarů měsíčně zdarma. Není tedy jasné, proč Googlu trvalo tak dlouho, než se na aplikaci zaměřil.