Vláda Spojeného království vydala nové pokyny, jejichž cílem je omezit používání mobilních telefonů během vyučovacích hodin v Anglii. Cílem tohoto kroku, který je součástí plánu na „minimalizaci rušení a zlepšení chování ve třídách“, je zajistit jednotný přístup ve všech školách, z nichž mnohé již zákaz používání telefonů zavedly.
Ministryně školství Gillian Keegan, která před téměř třemi lety poprvé vyzvala k zákazu telefonů ve školách, uvedla, že směrnice mají školám pomoci vytvořit prostředí bez telefonů.
Toho lze dosáhnout úplným zákazem telefonů v prostorách školy. Nebo také tím, že žáci budou muset na začátku dne odevzdat své telefony. Školy by také mohly povolit, aby si žáci telefony ponechali, ale pouze pod přísnou podmínkou, že je během školního dne nebudou používat.
Children up and down England may soon be told to leave their phones at home or the school gate in a ban called on in new government guidance
— Metro (@MetroUK) February 19, 2024
Education officials have told schools in new advice that phones should even be banned on the playground https://t.co/kRDs3VTtyz
„Mobilní telefony jsou ve třídě přinejmenším nežádoucím rozptýlením,“ řekla Keegan. „Dáváme našim tvrdě pracujícím učitelům nástroje, které jim pomohou přijmout opatření ke zlepšení chování a umožní jim dělat to, co umí nejlépe. Učit.“
Problém je v sociálních sítích, tvrdí kritici
Pokyny také připomínají ředitelům škol, že mají ze zákona právo prohledávat žáky a hledat u nich předměty zakázané školním řádem. Jsou chráněni před žalobami kvůli ztrátě nebo poškození zabavených předmětů.
Odborový svaz Association of School and College Leaders však tento krok kritizoval a označil jej za „ne-pravidla pro ne-problém“. Generální tajemník Geoff Barton uvedl, že většina škol již nyní zakazuje používání mobilních telefonů během školního dne. Případně je povoluje pouze v omezených a stanovených případech.
„Vláda by udělala mnohem lépe, kdyby věnovala svou energii tomu, aby zklidnila online platformy. Přes ně které mají děti přístup k znepokojivému a extrémnímu obsahu,“ řekl Barton.
Oznámení přišlo krátce poté, co Esther Gheyová, matka zavražděné teenagerky Brianny Gheyové, vyzvala ke změně zákona, aby děti neměly přístup k aplikacím sociálních médií ve svých telefonech. Navrhla zákon, který by zavedl mobilní telefony vhodné pouze pro děti mladší 16 let. Tuto myšlenku podpořila i komisařka pro děti v Anglii Dame Rachel de Souza.