Americká společnost Apple se zavázala k celkové uhlíkové neutralitě do roku 2030. Výrobce ikonických iPhonů již dosáhl v provozních emisích čisté nuly, nyní však pomáhá v dosažení udržitelnosti svým dodavatelům. Současně firma pokračuje v přesouvání výroby z Číny do Indie. Informují o tom 9to5mac a PhoneArena.
Apple je znám svou udržitelnou politikou. A myslí to s ní vážně. Tomu napovídá nová zpráva na blogu firmy se sídlem v kalifornském Cupertinu, v níž ohlásila, že co se týče provozních emisí, docílila uhlíkové neutrality, uvedl server 9to5mac.
Firemní kanceláře, datová centra a maloobchodní prodejny již napájí z obnovitelných zdrojů s celkovým výkonem 1,5 gigawattu. Apple však v příspěvku oznámil cíl celkové uhlíkové neutrality do roku 2030. Zaměřuje se totiž na své dodavatele.
Apple says it’s closer than ever to having a completely carbon neutral supply chain https://t.co/COoFEcaJph by @ChanceHMiller
— 9to5Mac (@9to5mac) April 5, 2023
Ti letos navýšili podporu projektů s obnovitelnými zdroji o 30 procent na 13 gigawattů. Celkem 250 těchto dodavatelů Apple se zavázalo k uhlíkové neutralitě do roku 2030 v rámci programu Supplier Clean Energy Program.
Jedná se o dotační program, v němž Apple pomáhá svým partnerům financovat výstavbu solárních panelů, větrných turbín a další způsoby, jak uhlíkovou stopu snížit. Investoval teď například do 500 megawattů solární a větrné energie v Číně a Japonsku.
Plán Indie
Jenom minulý rok se k dotačnímu programu připojilo 40 dodavatelů. Apple rovněž těmto partnerům nabízí instruktáž v oblasti čisté energie. Chce jim tak pomoci identifikovat a zavést řešení pro čistou energii a snížení uhlíku.
I přes zmíněné investice do zelené energie v Číně Apple pokračuje v diverzifikaci dodavatelského řetězce a vymanění se ze závislosti na komunistickém státu. Novinář z Bloombergu Mark Gurman uvedl, že prvním čistě indickým modelem bude iPhone 15.
Varianty Pro, Plus a Pro Max však stále budou vyráběny v Číně, píše web PhoneArena. Apple loni vyrobil v Indii 6,5 milionu iPhonů a doufá, že letos zvládne 10 milionů jednotek. Současně se americký výrobce odklání od Tchaj-wanu kvůli místnímu výrobci čipů TSMC.
Invaze Číny na ostrov by znamenala pro firmu katastrofu. Bývalý poradce pro národní bezpečnost USA Robert O’Brien dokonce řekl, že americká armáda by továrny TSMC zlikvidovala, aby nepadly do rukou Číny. TSMC diverzifikuje výrobu do Spojených států.