Americká společnost Apple souhlasila, že uhradí pokutu ve výši 50 milionů dolarů v rámci urovnání soudního sporu ve Spojených státech kvůli notebookům MacBook s takzvanou motýlí klávesnicí. Apple zařízení prodával, přestože věděl o poruchovosti při kontaktu s prachem a nečistotami. Informovala o tom stanice BBC.
Kalifornská společnost Apple souhlasila, že uhradí pokutu ve výši 50 milionů dolarů ve snaze urovnat trvající spor s žalobci ve Spojených státech, píše web BBC News. Apple tak učinil i přesto, že pochybení popírá.
Technologický gigant prodával v letech 2015 až 2019 laptopy MacBook, MacBook Air a MacBook Pro s takzvanými motýlími klávesnicemi. Zákazníci Apple však tyto klávesnice doslova proklínali.
Apple settles US butterfly-keyboard legal action for $50m https://t.co/TCaZTZtEMr
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 20, 2022
Motýlí klávesnice měly své přednosti, jako byl nízký zdvih, absence hlučnosti a dobrá stabilita. Hůře už to ovšem vypadalo s životností. Klávesnice byly extrémně náchylné na prach a nečistoty.
Pokud se nečistoty dostaly do mezer mezi tlačítky, klávesnice v mnohých případech špatně fungovaly. Uživatelé své MacBooky museli donést do servisu, kde byly opraveny i po vypršení záruky.
Problém spočíval v tom, že i po servisu nečistoty klávesnice poškozovaly a ty samé problémy se opakovaly. Apple kvůli tomu čelil mnoha stížnostem. V roce 2020 přestal MacBooky s motýlí klávesnicí prodávat.
Apple čelí dalším dvěma žalobám
Společnost Apple rovněž nabízí pro své zákazníky finanční vypořádání. Uživatelé, kteří přinesli do servisu MacBook s motýlí klávesnicí několikrát, dostanou od firmy 395 dolarů. Částku 125 dolarů utrží ti, kteří prodělali jednu výměnu. Uživatelé, kteří si nechali vyměnit některé klávesy, obdrží 50 dolarů.
Předběžnou dohodu, v níž Apple souhlasí s uhrazením pokuty a vypořádáním pro zákazníky, ještě musí schválit soudce.
Apple sued over Apple Pay payment system https://t.co/IuE7juT1k7
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 19, 2022
Na domácí půdě čelí Apple žalobě týkající se platební služby Apple Pay ze strany Affinity Credit Union. V žalobě stojí, že se společnost chová monopolně, informovala stanice BBC.
Samotný soudní proces může trvat měsíce i roky. Pokud Apple prohraje, nejspíše se dočkáme nové platební služby.
Ve Spojeném království zase Apple čelí žalobě kvůli tomu, že údajně zkracoval výdrž baterií a zpomaloval výkon iPhonů. Apple tedy nejspíše bude muset sáhnout hluboko do kapsy pro dalších 25 milionů dolarů.