Australská vláda se připojila k USA, Británii, Francii a dalším státům a zakázala TikTok na vládních zařízeních. Obává se totiž, že vlastník čínské aplikace ByteDance sbírá data o uživatelích za účelem prosazování svých politických zájmů. Informují o tom Reuters a The Guardian.
Canberra zakáže čínskou aplikaci TikTok na vládních zařízeních, napsala agentura Reuters. Obává se totiž, že její mateřská společnost ByteDance sbírá data, aby mohla v zemi prosazovat vlastní politické zájmy.
Zákaz vstoupí v platnost, „jak jen to bude možné“, uvedl australský generální prokurátor Mark Dreyfus a dodal, že případ od případu budou umožněny výjimky, ale pouze pokud budou zavedena dostatečná bezpečnostní opatření.
Australia bans TikTok on government devices over security concerns https://t.co/Bq8syIqPeH pic.twitter.com/t1SdPO3erK
— Reuters (@Reuters) April 4, 2023
TikTok uvedl, že je rozhodnutím Austrálie „extrémně zklamán“. Podle něj za ním nestojí fakta, ale politika. S aplikací by mělo dle jeho slov být nakládáno jako s ostatními sociálními sítěmi, uvedl list The Guardian.
„Neexistuje žádný důkaz naznačující, že TikTok je pro Austrálii jakýmkoli bezpečnostním rizikem,“ řekl představitel TikToku pro Austrálii a Nový Zéland Lee Hunter. Panují obavy, že tohle rozhodnutí zvýší napětí mezi Austrálií a Čínou.
Rozbitá důvěra
Používání TikToku na vládních zařízeních zakázaly již všechny státy aliance zpravodajských služeb Five Eyes. Tohle uskupení tvoří Spojené státy, Austrálie, Kanada, Spojené království a Nový Zéland.
TikTok však zakázala na vládních zařízeních také Francie, Belgie a Evropská unie a česká Sněmovna. Ta ohledně soukromých telefonů vydala pouze doporučení po vzoru ostatních zemí.
V USA hrozí aplikaci plošný zákaz. Ten je ještě pravděpodobnější po vyčerpávajícím slyšení šéfa TikToku Shou Zi Chewa v Kongresu. Během čtyři hodiny dlouhého „výslechu“ totiž přiznal, že čínští inženýři mají přístup k uživatelským datům Američanů.
Generální ředitel TikToku nedokázal kongresmany přesvědčit o bezpečnosti užívání aplikace. Tyto obavy přitom sjednotily demokraty s republikány, tedy strany, které se téměř nikdy na ničem neshodnou.
TikTok opakovaně spolupráci s čínskou vládou odmítá a tvrdí, že se ocitl uprostřed geopolitického napětí. Američtí politici však nechápou, jak mohou mít k uživatelským datům přístup inženýři, ale vláda nikoli.