Nejnovější verze M99 prohlížeče Chrome je rychlejší a responzívnější než Safari na počítačích Mac. Vyplívá to z webového benchmarku Speedometer společnosti Apple, ve kterém má Chrome o 23 bodů více než Safari.
Webové prohlížeče jsou proslule složité softwary se spoustou velmi náročných funkcí. Vývojáři prohlížečů berou výkon velmi vážně, což vedlo k jedné z nejkonkurenčnějších rivalit v celé oblasti technologií.
Díky řadě optimalizací kódu prohlížeče Chrome, o kterých si můžete přečíst na oficiálním blogu Chromium, vytvořil Chrome nový rekord ve srovnávacím testu prohlížečů společnosti Apple a převzal korunu od Safari jako nejrychlejší prohlížeč v systému MacOS. Nejedná se však pouze o vítězství na počítačích Apple, vylepšení lze pocítit téměř na všech verzích Chrome.
Benchmark Speedometer od společnosti Apple, který byl spuštěn v roce 2014, měří výkon prohlížečů na základě simulované interakce uživatele a webové stránky. Od té doby se stal standardem pro měření výkonu prohlížečů i hardwaru. Nyní ve verzi 2.0 (vydané v roce 2018) bylo nejvyšší běžně uváděné skóre 277, které držel prohlížeč Safari na MacBooku Pro s M1 Max. Nyní ho předběhl Chrome s neuvěřitelnými 300 body.
Google uvádí, že testy prováděl na 14palcovém MacBooku Pro s 10jádrovým čipem M1 Max a 64 GB RAM. Dále ještě dodal, že Chrome je téměř o 43 % rychlejší než v době, kdy se koncem roku 2020 objevily první počítače Mac s procesory M1. Jedno z největších zlepšení přišlo koncem roku 2021, kdy Google představil nový kompilátor JavaScriptu, který se výrazně zrychlil na procesorech od Applu.
Významného zrychlení by se měli dočkat i uživatelé systému Android
Chrome je na Androidu až o 15 % rychlejší díky optimalizované navigaci, která zahrnuje upřednostňování „kritických“ částí rozhraní. Srovnávat to s prohlížečem Safari na iOS samozřejmě není možné, ale i tak se jedná o příjemnou změnu.
I když není vždy možné rozpoznat, že se Chrome spouští rychleji nebo běží efektivněji, rozdíly jsou alespoň v testech zřetelné. Jak se naše prohlížeče zrychlují, umožňuje to webovým aplikacím růst na složitosti a umožnit výkonnější funkce, které by před několika lety nebylo rozumné v prohlížeči spustit.