Úředník z amerického ministerstva obchodu uznal existenci dohody USA s Japonskem a Nizozemskem o omezení dodávek technologií potřebných k výrobě čipů Číně. Washington se tak snaží brzdit vojenské schopnosti v současnosti nikoli přátelské země, píší The Guardian a The Washington Post.
„Teď o dohodě nemůžeme hovořit. Ale určitě se můžete zeptat našich přátel v Japonsku a Nizozemsku,“ cituje list The Guardian vyjádření zástupce tajemníka amerického ministerstva obchodu Dona Gravese.
Nepřímo tak potvrdil páteční zprávu z minulého týdne agentury Bloomberg, podle níž k této dohodě došlo. Další dva zdroje obeznámené se situací to zase potvrdily agentuře Reuters. Čipová válka s Čínou tedy nabírá na síle.
Chip war: Japan and Netherlands expected to join US in ban on tech exports to China https://t.co/jOEqaK5dSn
— The Guardian (@guardian) February 1, 2023
Washington omezil export technologií na výrobu čipů do Číny ve snaze zemi brzdit v rozšiřování tohoto průmyslu a zlepšování vojenských schopností loni v říjnu. Aby však byla tato politika účinná, musel oslovit Nizozemsko a Japonsko. Tyto státy jsou totiž domovem hlavních výrobců technologií určených pro výrobu polovodičů ASML a Tokyo Electron.
Představitelé obou národů o tom diskutovali minulý týden v pátek ve Washingtonu s poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem. Omezení exportu v tomto odvětví může být pro Čínu velkou ránou.
Dvousečná zbraň
Čína je sice silným hráčem na trhu s čipy, stále je však závislá na výrobních zařízení dopravených ze zahraničí. Jednou z takových čínských firem je SMIC, která se na „červené listině“ USA vyskytuje od roku 2020.
SIMC masově vyrábí čipy pro automobilový průmysl, internet a některé chytré telefony. Nizozemská firma ASML nyní nemůže poskytovat SIMC extrémní ultrafialové litografické stroje.
Americké omezení exportu zasáhne i výrobce čipů YMTC, jednoho z mála čínských hráčů na globálním trhu s flash pamětí. Firma loni představila čip strukturovaný do 232 paměťových vrstev.
Silným konkurentům, jako je jihokorejský Samsung, se s ním zřejmě přiblížila naposledy. Americká politika totiž její další úsilí vykolejí. Vykolejit však může také globální trh s čipy. Varoval před tím profesor na Harvardově obchodní škole Willy Shih.
Pokud Čína přijde o schopnost vyrábět čipy nejmodernějšími technologiemi, může trh zaplavit čipy nižší třídy. To povede k nižším cenám a snížené konkurenceschopnosti amerických a západních továren v tomto segmentu.
„Je to trochu neomalený nástroj,“ přiznal podle listu The Washington Post. „Měli bychom se obávat vedlejších škod.“