Americká televize CNN poukázala na blížící se zveřejnění tržních výsledků přeních technologických gigantů. A varovala, že nebudou hezké. Podle stanice třetí čtvrtletí může platit za období, v němž technologičtí velikáni zjistí, že je jejich zdánlivá imunita vůči širšímu ekonomickému klimatu u konce. Informoval o tom web 9to5Mac.
Stanice CNN poukázala na to, že přední technologičtí giganti brzy zveřejní tržní výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Zprávy od společností Appe, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft a Twitter přitom podle ní nebudou pěkné.
Podle CNN může být třetí čtvrtletím krizovým obdobím, v němž si technologičtí velikáni uvědomí, že vůči širšímu ekonomickému klimatu nejsou imunní.
Tech earnings are coming and they probably won’t be pretty.
— Aaron Marcelineo (@AaronMarcelineo) October 21, 2022
https://t.co/DmzCbt2JIv pic.twitter.com/j9xFnPF1Aw
„Po měsících propouštění, zmrazování náborů a dalších opatřeních na snižování nákladů jsou velké technologické společnosti připraveny poskytnout dosud nejpodrobnější pohled na to, jak špatně to pro jejich podniky uprostřed hrozící recese dopadlo,“ píší na serveru CNN.
Před ekonomickou potopou technologický sektor varovala mateřská společnost Snapchatu již v květnu. Své tržní výsledky společnost Snap zveřejnila již včera a příznivé opravdu nebyly.
Akcie společnosti se podle agentury Bloomberg propadly o 27 procent, protože společnost Snap rostla nejpomaleji v historii. Firma s sebou stáhla ke dnu celý sektor sociálních sítí, který zaznamenal propad na hodnotě.
Další špatné zprávy se blíží
Další společnosti oznámí své výsledky příští týden. Dočkat se máme zpráv od společností Apple, Amazon, Meta Platforms, Microsoft, Twitter a mateřské společnosti Googlu Alphabet.
„Lidé by se pravděpodobně měli na tyto výsledky připravit,“ varoval Scott Kessler z výzkumné firmy Third Bridge Group.
Technologický trh je na tom špatně kvůli vysokým životním nákladům domácností. Inflace pohání ceny produktů vzhůru, růst mezd však nedrží tempo, píše web 9to5Mac.
Vyšší úrokové sazby zdražují úvěry a rekordní síla dolaru buď tlačí ceny v zahraničí výše nebo snižuje výdělky.
Posilující americký dolar navíc může znamenat horší dostupnost hardwarových produktů od společností, jako je Apple. Vzhledem k tomu, že více než polovinu příjmů generují mimo USA, se jedná o problém.
Americké společnosti reagují na pohyb měn různými způsoby. Apple zvyšuje ceny některých svých produktů, v Evropě jsou tedy asi o 20 procent dražší. Google ceny produktů udržuje na stejné úrovni, ale ze zámořských prodejů vydělá mnohem méně.
Analytici očekávají, že technologické společnosti vykáží nižší růst a ještě strmější propady zisků.