Minimálně 9,3 milionu zařízení se systémem Android bylo infikováno novým typem malwaru. Ten se v aplikaci AppGallery společnosti Huawei maskuje jako desítky arkádových her, stříleček a strategií. Po nainstalování začne krást informace o zařízení a čísla mobilních telefonů obětí.
Trojský kůň s názvem Android.Cynos.7.origin byl nalezen výzkumníky společnosti Dr. Web AV, kteří informovali společnost Huawei a pomohli jí odstranit identifikované aplikace z jejího obchodu. Ti, kteří si aplikace do svých zařízení nainstalovali, je však budou muset ještě odstranit ručně.
Jedná se o upravenou verzi malwaru Cynos určenou ke shromažďování citlivých uživatelských dat. Po instalaci žádaly aplikace o povolení k uskutečňování a správě telefonních hovorů. Tento přístup potom využili k získání následujících dat:
- Telefonní číslo
- Poloha zařízení na základě souřadnic GPS nebo údajů o mobilní síti a přístupovém bodu Wi-Fi (pokud má aplikace oprávnění k přístupu k poloze).
- Různé parametry mobilní sítě, jako je kód sítě a kód země mobilní sítě
- Technické specifikace zařízení
- Různé parametry z metadat
„Na první pohled se může zdát, že únik telefonního čísla není zas takový problém. Ve skutečnosti však může uživatele vážně poškodit, zejména vzhledem k tomu, že hlavní cílovou skupinou těchto her jsou děti,“ uvedli výzkumníci z Doctor Web.
Krádež informací není ale všechno, co malware umí
„Android.Cynos.7.origin je jednou z modifikací programového modulu Cynos. Tento modul lze integrovat do aplikací pro systém Android a zpeněžit je pomocí reklam. Tato platforma je známá přinejmenším od roku 2014,“ vysvětlují ve své zprávě analytici malwaru Doctor Web.
„Některé její verze mají poměrně agresivní funkce: odesílají prémiové SMS, zachycují příchozí SMS, stahují a spouštějí další moduly a stahují a instalují další škodlivé aplikace.“
Z celkového počtu 190 identifikovaných her s tímto trojským koněm byly některé určeny pro rusky mluvící uživatele, zatímco jiné byly zaměřeny na čínské nebo mezinárodní publikum. Malware byl ukryt v simulátorech, plošinovkách, arkád, strategiích RTS a střílečkách.
Seznam všech infikovaných aplikací je příliš rozsáhlý na to, abychom je tu všechny vypsali. Ale některé pozoruhodné příklady, které vynikají velkým počtem instalací, jsou uvedeny níže:
快点躲起来 (Pospěš si a schovej se) – 2 000 000
Kočičí dobrodružství – 427 000
Simulátor autoškoly – 142 000