Kybernetické útoky na firmy každým rokem sílí. Útočníci používají čím dál tím sofistikovanější způsoby, jak se dostat do vaší firmy a odcizit vám data – či zablokovat přístup a požadovat výkupné. Tím nejlepší řešením je prevence. Skrze dobré zabezpečení a monitoring se k vám totiž jen tak nedostanou. V článku vám vysvětlíme, jak na ochranu dat ve vaší firmě, aby si na vás žádný hacker jen tak nepřišel.
Co je DLP – Data Loss Prevention?
DLP technologie (nebo taky DLP software) pomáhá firmám účinně zabezpečit citlivá firemní data, a tím předejít jejich ztrátě nebo krádeži. V praxi vám tento software pomůže identifikovat a nastavit bezpečnostní pravidla a procesy, kterými se budou všichni striktně řídit.
Můžete taky spravovat přístupy zaměstnanců a na dálku znepřístupnit nebo smazat citlivá data, aby je mezi sebou pracovníci nemohli sdílet – a nedošlo k nechtěnému úniku. Jednou z hlavních příčin kybernetického útoku či ztráty dat jsou totiž lidé a jejich neznalost. Ochrana dat před ztrátou je proto skutečně důležitá a DLP jí napomáhá.
Typy DLP technologií
Software Data Loss Prevention lze nastavit na míru firemním potřebám, abyste zabránili zneužití vašeho know-how, strategických plánů nebo jakýchkoliv interních dokumentů třetí stranou. Každý podnik funguje jinak, a tomu se přizpůsobuje i typ DLP technologie. Představíme vám tři – podle toho, jakou hrozbu pro vás může ztráta dat představovat:
- DLP v cloudu – pokud jste svou firmu přesunuli do cloudu, určitě si užíváte toho velkého množství výhod a určité svobody, které s sebou cloudové služby nesou. Na druhou stranu jsou ale vaše data neustále v přenosu. Jakmile dáváte přístup třeba dodavatelům nebo obchodním partnerům, vystavujete se riziku ztráty dat. Data Loss Prevention je tedy v tomto případě velmi na místě, protože případným hrozbám předchází.
- Síťová DLP – ta zabraňuje únikům dat používaných v síti organizace. Pomůže vám například monitorovat, kdo a jak s daty nakládá a upozorní na neobvyklé změny. Díky tomu znemožníte neoprávněnému pohybu informací.
- DLP koncových zařízení – ochrana dat před ztrátou u koncových zařízení se zaměřuje na veškerá využívaná zařízení ve vaší firmě. Umožňuje vám sledovat, jak využívají informace, monitorovat uživatele a nastavovat bezpečnostní opatření.
Většina firem tyto tři způsoby samozřejmě kombinuje, aby dosáhla co nejvyšší možné ochrany dat.
Jak implementovat DLP ve své firmě?
K implementaci budete potřebovat interní IT tým nebo šikovné externí dodavatele. Pokud využíváte opravdu velké množství zařízení, bude pro vás možná efektivnější vsadit na outsourcing. To je v podstatě delegování určitých činností na externí firmu, která se tím zabývá. Výhodou je to, že se váš vlastní IT tým bude moct věnovat naléhavějším případům uvnitř firmy. Velmi často je outsourcing v oblasti IT i ekonomičtější varianta, protože platíte jen za odvedenou práci.
Pokud chcete dát zabezpečení své firmy prioritu, ale zároveň si nechcete narušit firemní cashflow – určitě vás potěší, že někteří dodavatelé nabízí pomoc s financováním. Například firma TOTAL SERVICE vám kromě implementace DLP softwaru zařídí finanční či operativní leasing nebo úvěr na hardware, software i služby. Abyste zkrátka mohli dát kybernetickou bezpečnost na první místo, ale zároveň vás nezruinovala.