Miliardář Elon Musk se dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Moc rád za to ale asi není. Překonal totiž světový rekord ve ztrátě majetku. Údaje vycházejí z Forbes, podle jiných zdrojů však lze hovořit ještě o vyšší ztrátě, než uvádí magazín. Informovala o tom britská televize BBC News.
Elon Musk omylem trhnul Guinnessův rekord. Od listopadu 2021 do prosince 2022 přišel o zhruba 165 miliard dolarů, což je nejvíce v historii, uvedla společnost Guinness World Records.
Muskovy ztráty překonaly předchozí rekord japonského technologického investora Masayoshie Sona. Ten přišel v roce 2000 o 58,6 miliardy dolarů, uvedla stanice BBC na svém webu.
Elon Musk could break world record for largest loss of personal fortune in history https://t.co/A9h1JSoQBp
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 11, 2023
Tyto údaje vycházejí z informací Forbes, Guinness World Records nicméně dodává, že podle dalších zdrojů byla tato ztráta ještě vyšší. Údaje společnost založila na hodnotě akcií elektromobilky Tesla. Akcie mohou svou hodnotu opět získat.
Elon Musk přišel minulý rok o status nejbohatšího člověka planety poté, co odkoupil za 44 miliard dolarů Twitter. Tím vzbudil obavy investorů, že se nebude dostatečně věnovat byznysu v Tesle.
Tesla se loni činila
Hodnota akcií Tesly se v minulém roce propadla asi o 65 procent. To bylo částečně dáno výkonem firmy. Tesla loni dodala „pouze“ 1,3 milionu vozů, což bylo pod očekáváním Wall Street. V rámci Tesly se však jednalo o rekord, nutno dodat, že uprostřed ekonomické krize. Firmě však vůbec poprvé zůstaly nedodané vozy ve skladech.
Ale hlavně za tento propad hodnoty elektromobilky mohlo právě převzetí Twitteru Muskem, který se postavil do jeho čela. Investoři jsou nervózní, neboť klesá poptávka kvůli obavám z recese a firma čelí výrobním problémům spojeným s covidem-19 a konkurenci.
Technologický trh zasáhla ekonomická krize nejsilněji ze všech. Spotřebitelé šetří kvůli vysokým životním nákladům. Klesá poptávka po vozech, smartphonech, paměťových čipech do počítačů a streamovacích platformách.
Mnoho firem začalo propouštět v rámci snahy snížit provozní náklady. Pracovní místa rušili či teprve zruší ve velkém například Twitter, Meta Platforms, Amazon nebo Vimeo. Situace podle odborníků nebude o nic lepší ani letos.