Apple se v poslední době snaží přesunout co nejvíce výrobní kapacity do Indie. To však podle zprávy agentury Bloomberg vůbec nemusí být snadné. Americká firma totiž může narazit na odpor drobných farmářů s podporou lokálních vlád. Informoval o tom server 9to5mac.
Apple se pokouší po pandemii covidu-19 vymanit ze závislosti na Číně a diverzifikuje veškerou výrobu do Indie, Vietnamu a Indonésie. Jenom pozastavení montážních prací v největší továrně na výrobu iPhonů totiž stálo Apple miliardu dolarů týdně.
Nejhorší situace panuje právě okolo iPhonů. Podle odhadů vyrobí Apple v Číně asi 95 procent všech svých telefonů. Přibližně 80 procent z nich smontuje zmíněný výrobní závod společnosti Foxconn v Čeng-čou.
Expansion of iPhone production in India could be blocked by small farmers and local officials https://t.co/nKaINjaVON by @benlovejoy
— 9to5Mac (@9to5mac) December 19, 2022
A zrovna jeho chod pozastavily nepokoje zaměstnanců kvůli přísným pandemickým restrikcím a neproplaceným bonusům. Krátce nato přišlo oznámení zdrojů obeznámených se situací Apple o zintenzivnění úsilí diverzifikovat svou výrobu telefonů.
Podle nich Apple chystá v příštích dvou letech více než ztrojnásobit produkci iPhonů v Indii. Nová zpráva agentury Bloomberg, kterou viděl novinář Philip Elmer-DeWitt, a na níž odkazuje web 9to5mac, však naznačuje, že to Apple nemusí mít v této jinak slibné zemi snadné.
Hrozí spory o půdu
Americkému gigantovi mohou zkomplikovat život drobní farmáři a lokální vlády, které je podporují. Indie má tři úrovně vlády: národní, státní a místní. Tyto vlády se často dostávají do konfliktů, přičemž místní správa získává stále více moci.
Zatímco národní vláda podporuje růst ekonomiky, nadnárodní podniky a výrobu v zemi, lokální správa se novým věcem a progresivitě dlouhodobě brání. Cupertinská firma se tak může dostat do konfliktu o půdu v rámci výstavby výrobních závodů.
Ve zprávě Bloombergu stojí, že realizace plánu Apple se zřejmě spoléhá na to, že národní vláda Indie odstraní dlouhodobé překážky v podnikání. V opačném případě se však farmáři nebudou muset chtít své půdy ve prospěch továrny vzdát.
Místní úřady se za ně postaví, protože považují kontrolu nad pozemkovou politikou za prostředek k uplatnění svého vlivu. Tato rivalita mezi vládami, ale rovněž daňová, pracovní i pozemková politika, mohou za znevýhodnění Indie proti jiným asijským státům v produkci elektroniky.