Bývalý zaměstnanec Facebooku deníku New York Post prozradil, že společnost záměrně vybíjí baterie smartphonů v rámci testování aplikací. Meta Platforms jej propustila loni v listopadu právě proto, že nechtěl mít s touto praktikou nic společného. Na firmu podal žalobu, kterou však krátce nato musel stáhnout.
O tom, že Facebook a Messenger vybíjejí baterie chytrých telefonů, se hovoří už dlouho. A nakonec nejde o příliš náročný výkon aplikací. Bývalý zaměstnanec Facebooku George Hayward (33 let) listu New York Post prozradil, že aplikace vybíjejí baterie záměrně.
Hayward listu popsal praktiku zvanou „Negative Testing“. Ta podle něj umožňuje technologickým gigantům vybíjet baterie telefonů, a tak otestovat funkčnost svých aplikací. Baterii upustí šťávu a zjistí, jak rychle jejich aplikace běží nebo jak zobrazuje nějaký obrázek.
Facebook secretly killed users batteries, worker claims in lawsuit https://t.co/2kbohl8f2S pic.twitter.com/CWmc7zS9Pj
— New York Post (@nypost) January 29, 2023
U Meta Platforms pracoval jako datový vědec na aplikacích Facebook a Messenger. Firma propustila Haywarda poté, co se odmítl na této metodě podílet. „Manažerce jsem řekl, že to může někomu ublížit. Řekla, že když ublížíme pár lidem, pomůžeme masám,“ řekl.
Uvedl na pravou míru, že každý dobrý datový vědec, který za to stojí, řekne: „Neškoďte lidem.“ Vysvětlil, že Messenger je klíčovým komunikačním nástrojem v mnoha zemích. Na celém světě má 1,3 miliardy uživatelů.
Podle těchto údajů Digital 2021 Global Overview Report je Messenger čtvrtou nejpoužívanější platformou sociálních médií. Všechny tyto lidi vystavuje podle bývalého datového vědce Meta nebezpečí.
Nikdy šéfovi neříkejte, že dělá něco ilegálního
V případě nějaké nehody či jakéhokoli ohrožení života člověk popadne telefon a snaží se zavolat pomoc. Většina lidí v něm přitom má nainstalovaný Messenger, který baterii nenápadně pouští žilou. A tak se může stát, že se člověku v tísni telefon kvůli aplikaci vybije.
„Odmítl jsem tento test udělat,“ přiznal Hayward a dodal, že když svému šéfovi řeknete, že je něco ilegální, neskončí to pro vás dobře. Netuší, kolik lidí negativní testování ovlivnilo, ale ví, že Meta byla do této praxe zapojena.
Hayward popsal dokument, který obsahoval příklady tohoto testování. „Nikdy ve své kariéře jsem neviděl děsivější dokument,“ přiznal. Většina lidí podle něj vůbec nemá tušení, že jim Facebook, Messenger a možná i další aplikace úmyslně vybíjejí baterii.
Hayward podal na společnost Meta žalobu u federálního soudu, v níž požadoval nespecifikovanou náhradu škody. Žalobu však musel kvůli podmínkám uvedeným v pracovní smlouvě stáhnout.
Jeho právní zástupce uvedl, že lidé by měli vědět, jaké praktiky technologičtí giganti používají a jaké negativní dopady na ně mohou mít.