Foxconn ukončil většinu pandemických restrikcí v největší továrně na výrobu iPhonů ve městě Čeng-čou. Učinil tak tak po masových nepokojích v celé zemi, které přiměly Peking upustit od politiky „nulového covidu“. Informoval o tom web 9to5mac.
Tchajwanský gigant Foxconn rozvolnil většinu restrikcí v největší továrně na výrobu iPhonů, napsal server 9to5mac. Čína se totiž v poslední době vydala cestou zbytku světa, tedy spoléhat se na očkování, imunitu a učit se s koronavirem žít.
Most iPhone City COVID restrictions end, including controversial point-to-point system https://t.co/BYwkxwoUjF by @benlovejoy
— 9to5Mac (@9to5mac) December 16, 2022
To se týká také Čeng-čou, města známého jako „iPhone City“. Zmírnění restrikcí zahrnuje například možnost domácí karantény v případě pozitivního testu místo povinných karanténních center, kam byli lidé často bráni násilím.
Délka karantény se navíc snížila ze sedmi dnů na pět. Úřady rovněž lépe cílí izolaci v případě detekce pozitivity na covid-19. V takovém případě již nezavádí lockdowny na celé čtvrtě a města, ale pouze na budovy či byty.
Osoby, které se setkaly s blízkými kontakty pozitivních, už nyní nemusejí postupovat karanténu.
Když explodovala čínská bomba
Všechno to začalo dramatickým zhoršením pandemické situace v několika klíčových čínských městech, včetně Čeng-čou. Úřady začaly stahovat smyčku, což vedlo k hromadění frustrace u obyvatel asijské země s druhou největší ekonomikou světa.
Firmy provozující továrny pak měly dvě možnosti. Pozastavit výrobu, nebo v ní pokračovat. V druhém případě to však znamenalo, že společnost musela podnik izolovat od zbytku světa, stejně tak jako úřady izolovaly celé město.
Někteří zaměstnanci továrny zpanikařili utekli za rodinami. Zbylí si stěžovali na přísně omezený pohyb a nedostatek jídla. Foxconn krátce nato nalákal na bonusy pracovní sílu novou. Čeng-čou opět přitvrdilo a Foxconn utahoval šrouby.
Napětí bobtnalo, až explodovalo, když pracovníci Foxconnu obvinili firmu z neproplacení bonusů. I oni si stěžovali na nedostatek jídla a také na infekci vně továrny. Vysoce nepopulární byl také systém „point-to-point“.
Tento systém znamenal, že se zaměstnanci v továrně směli pohybovat pouze mezi jejich místem u montážní linky a ubytovnou. Žádný jiný pohyb v rámci továrny Foxconn nepovolil. Nesměli například do jídelny či volnočasových prostor.
Továrnu po ukončení nepokojů, které znamenaly počátek velkých protestů v Číně, opustilo přes 20 000 zaměstnanců.