Rusko uložilo americké společnosti Google pokutu ve výši 21,1 miliardy rublů, neboť neomezila přístup k materiálům o válce na Ukrajině a dalšímu obsahu, jehož Kreml zakázal. Technologického giganta přitom označil za systematického porušovatele zákonů. Ten celou věc zatím nekomentoval. Informovala o tom stanice BBC News.
Rusko si opět došláplo na americkou společnost Google. Kreml jí udělil pokutu ve výši 21,1 miliardy rublů (373 miliardy dolarů) kvůli neomezení materiálů týkajících se války na Ukrajině a dalšímu zakázanému obsahu, uvedla stanice BBC News.
Federální regulační úřad pro komunikaci Roskomnadzor uvedl, že zmíněné materiály zahrnují „falešné zprávy“ diskreditující ruskou armádu a příspěvky vyzývající občany Ruska k protestům.
Úřad označil Google za systematického porušovatele ruských zákonů. Technologický gigant celou věc zatím nekomentoval.
Russia hits Google with fine for 'illegal content' https://t.co/BwbvHa9T0W
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 19, 2022
Ruská pobočka Googlu minulý měsíc vyhlásila bankrot. Tamní úřady totiž zabavily společnosti místní bankovní účet, díky čemuž získaly 7,2 miliardy rublů. Ty v Rusku Google dlužil z podobných důvodů jako v případě aktuálním.
Google, který je součástí americké technologické skupiny Alphabet, díky tomu již nemohl v Rusku od března plnit své finanční závazky. Google údajně nebyl schopen ani vyhovět požadavkům na výplatu odstupného svým bývalým zaměstnancům.
Moskva vyhrožovala stejným postupem také YouTube, kanál rovněž patří do skupiny Alphabet a Kreml jej již několikrát pokutoval. Tento krok by však podle Moskvy negativně dolehl na ruské uživatele.
Kreml zavedl tvrdou cenzuru
Rusko si v poslední době na technologické giganty došláplo. Obviňuje je z toho, že nemoderují vlastní obsah a zasahují do vnitřních záležitostí země.
Invaze na Ukrajinu v únoru spustila tvrdou cenzuru v zemi. Kreml hrozí za šíření falešných zpráv soukromým osobám i novinářům až 15 lety vězení.
Těsně po vypuknutí války na Ukrajině začaly Rusko mnohé firmy opouštět. Google však jen přesunul své zaměstnance, přestal nabízet komerční služby, jako je reklama, a zpřísnil své omezení pro zpravodajské účty podporované Ruskem. Facebook a Instagram byl například v Rusku soudně zakázán.
Společnost Alphabet v březnu uvedla, že nechce v Rusku ukončit služby Google, jako je vyhledávání, YouTube či mapy, neboť by obyvatelé země ztratili přístup ke globálním informacím a perspektivám.