Společnost Google údajně pracuje na náhlavní soupravě pro rozšířenou realitu s interním označením Projekt Iris. První prototypy nevyžadují připojení k externímu zdroji energie a podobají se lyžařským brýlím. Informace zveřejnil server The Verge, kterému se svěřili dva zaměstnanci pracující na projektu.
Náhlavní souprava bude používat vlastní procesor Google, stejně jako smartphone Google Pixel. Headset zatím běží na Androidu, je zde ale šance, že Google vytvoří vlastní operační systém. Na některých částech hardwaru se prý podílí tým Pixel, ale není jasné, zda bude headset nakonec pod její značkou.
Výpočetní síla by se mohla obrátit spíše na cloud, kde by se provedly všechny složité operace vykreslování a do headsetu by se dostal jen samotný obraz. Náhlavní souprava je ale stále v rané fázi vývoje bez jasně definované strategie při uvedení na trh. To naznačuje, že cílový rok 2024 může být spíše aspirační než pevně daný.
Projekt Iris je přísně střeženým tajemstvím uvnitř společnosti Google. Pracuje se na něm v ukryté budově, která vyžaduje k přístupu speciální kartu a dohodu o mlčenlivosti. Hlavní tým, který na náhlavní soupravě pracuje, čítá zhruba 300 lidí a Google plánuje najmout další stovky. Vedoucím pracovníkem, který na toto úsilí dohlíží, je Clay Bavor, který je přímo podřízen generálnímu řediteli Sundaru Pichaiovi.
Možná konkurence
Až se náhlavní souprava AR společnosti Google dostane na trh, bude se nepochybně potýkat s řadou konkurentů. Hlavním z nich nejspíš budou AR/VR brýle a náhlavní soupravy společnosti Apple, které by mohly přijít na trh do roku 2023. Ve vývoji je také údajný Meta Quest Pro (interním názvem Project Cambria), který by se mohl objevit v roce 2022 nebo 2023.
Projekt Iris bude využívat výrazně vylepšené mikrofony s velkým dosahem, jaké se používají v zařízeních Google Home. Dokonce i technologie gest by se měla zlepšit díky zkušenostem s integrací radarů Google s jejich telefony Pixel.
V říjnu loňského roku uvedl Pichai, že společnost Google přemýšlí o rozšířené realitě a že to pro ně bude významná oblast investic. Společnost má jistě dostatek špičkových techníků a peněz na financování ambiciózních nápadů. Zatím však není jasné, zda Google plánuje investovat stejně agresivně jako společnost Meta, která již na AR a VR vynakládá 10 miliard dolarů ročně.