Budoucnost TikToku ve Spojených státech je ohrožena. Americkým Kongresem prošla legislativa, která by mohla donutit mateřskou společnost ByteDance se sídlem v Číně, aby platformu prodala, jinak jí bude hrozit zákaz. Návrh zákona nyní čeká na podpis prezidenta Joea Bidena, aby se mohl stát zákonem.
Legislativa stanoví, že společnost ByteDance musí do jednoho roku prodat americký podnik TikToku. V případě prodeje je možné prodloužení o tři měsíce, jinak jí hrozí zákaz činnosti v zemi. Tato kontroverzní legislativa byla zařazena do balíčku zákonů spolu se zahraniční pomocí Ukrajině a Izraeli. Tím se usnadnilo její přijetí v Kongresu.
Congress passes TikTok sell-or-ban bill, but legal battles loomhttps://t.co/rYDRAjCDmD
— USA TODAY (@USATODAY) April 24, 2024
Očekává se, že návrh zákona bude před svým přijetím čelit odporu společnosti ByteDance a také rozsáhlým právním námitkám ze strany uživatelů a dalších subjektů. Legislativa je výsledkem letitých obav v USA z možné kontroly TikToku čínskou vládou. Panuje také strach, že by osobní údaje z této aplikace, kterou používá přibližně 170 milionů Američanů, mohly být předány Pekingu.
Obavy panují napříč celým světem
Společnost TikTok důsledně popírá jakýkoli vliv či kontrolu ze strany čínské vlády nebo jakoukoli spolupráci s požadavky na údaje. Obavy z možného čínského vlivu na TikTok se však neomezují pouze na USA. Vlády jiných zemí, včetně Velké Británie či Austrálie, kvůli podobným obavám aplikaci zakázaly na vládních zařízeních.
Platforma je pod drobnohledem také v Evropské unii. EU hrozí zákazem nového programu odměn spuštěného ve verzi „Lite“ aplikace ve Francii a Španělsku.
Potenciální zákaz by mohl výrazně narušit činnost uživatelů TikToku v USA, zejména tvůrců na platformě. Mnoho z nich je na ní závislých z hlediska příjmů. Kritici tvrdí, že zákaz porušuje právo uživatele na svobodu projevu, a v reakci na návrh zákona pohrozili právními kroky.
Budoucnost TikToku zůstává nejistá, protože není jasné, zda budou ostatní země následovat příkladu USA a přikročí k úplnému zákazu aplikace. I kdyby ostatní země tento příklad nenásledovaly, ztráta největšího trhu by nepochybně ovlivnila vliv platformy, protože mnoho amerických uživatelů by se pravděpodobně obrátilo na konkurenční stránky pro své potřeby v oblasti sociálních médií.