Společnost Microsoft oznámila, že globálně implementuje požadavky Evropské unie na oddělení svého softwaru pro spolupráci Teams od služby Office 365. Tento krok přichází poté, co si společnost Slack v roce 2020 stěžovala, že spojování Teams s licencemi Office 365 je nekalé. To vedlo k evropskému antimonopolnímu vyšetřování.
Microsoft již loni oddělil Teams pro uživatele v Evropské unii a Švýcarsku. Od 1. dubna je nyní stejné uspořádání dostupné celosvětově.
„Celosvětově jednotné licencování pomáhá zajistit přehlednost pro zákazníky a zefektivnit rozhodování a vyjednávání,“ uvedl v pondělí Microsoft. Technologický gigant zavádí novou řadu komerčních sad Microsoft 365 a Office 365, které neobsahují Teams v regionech mimo EHP a Švýcarsko, a novou samostatnou nabídku Teams pro podnikové zákazníky v těchto regionech.
Microsoft: Technology giant splits Teams and Office globally https://t.co/sByQBbmTH5
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 2, 2024
Toto rozhodnutí dává uživatelům možnost pokračovat jako obvykle, odebrat Teams z licencí a získat malou slevu, nebo si je zakoupit jako samostatný produkt. To by mohlo potenciálně prospět konkurentům, jako jsou Slack, Zoom a další. Tito se snaží přilákat zákazníky Microsoftu k vlastním aplikacím pro spolupráci.
Až vyšetřování EU přimělo Microsoft k akci
Společnost Google však loni uvedla, že odpojení Teams od Office 365 ze strany Microsoftu v EHP bylo „příliš málo a příliš pozdě“. Nástroj již získal miliony uživatelů.
Koalice za spravedlivý software, lobbistická skupina, kterou podle všeho podporují společnosti Google a AWS, poznamenala, že změna společnosti Microsoft týkající se Teams přichází v době rostoucího zájmu regulátorů hospodářské soutěže o širší licenční politiku výrobce týkající se Office 365 a Azure.
„Toto oznámení jednoduše prodlužuje změny nabízené v Evropě v srpnu 2023, věnuje pozornost férové konkurenci, ale ponechává v platnosti omezení interoperability a licencí, která brání skutečnému výběru pro zákazníky,“ uvedl výkonný ředitel Ryan Triplette. Vyzval všechny regulační orgány, včetně americké Federální obchodní komise, aby přijaly opatření k řešení těchto praktik a zlepšily možnost volby pro zákazníky.
V případě aplikace Teams bylo zapotřebí vyšetřování EU, aby společnost Microsoft přimělo k akci. Nyní bude zbytek světa využívat výhod jeho opatření, i když výzvy ke změnám v licencování Teams nebyly jinde označeny za problém.