Nechvalně známá modrá obrazovka smrti by mohla brzy změnit barvu a stát se „černou obrazovkou smrti“. Softwarový gigant začal počátkem tohoto týdne testovat nové změny designu v beta verzi Windows 11.
Jedná se o první významnou změnu BSOD (blue screen of death / modrá obrazovka smrti) od roku 2012, kdy Microsoft přidal na obrazovku systému Windows 8 smutného smajlíka a od roku 2016, kdy přidal na obrazovku QR kódy. Microsoft poprvé představil BSOD ve Windowsu 3.0 a nabídl tak IT profesionálům a pracovníkům technické podpory způsob, jak diagnostikovat chyby hardwaru a paměti.
BSOD uvidíte tehdy, kdy nastane nějaká chyba v jádru (neboli kernelu) a obvykle obsahuje výpis dat, který může správcům systému pomoci analyzovat, jaká systémová chyba způsobila modrou obrazovku. Fotografie nové obrazovky ukazují, že kód QR i smutný smajlík zůstanou i v černé verzi.
Je však důležité poznamenat, že společnost Microsoft experimentovala s různými barvami BSOD již dříve. V jednu chvíli se uživatelům v beta verzi systému Windows 10 zobrazovaly zelené obrazovky smrti. Uživatelům, kteří měli chybu v hardwaru se zase zobrazovaly červené obrazovky smrti. Nejčastější obrazovka selhání však byla vždy modrá.
Jak černou obrazovku smrti vyvolat
Pokud chcete zažít černou obrazovku smrti na vlastní kůži, musíte upravit jednu hodnotu registru. První spusťte regedit a přejděte do položky HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl. Zde nastavte hodnotu DisplayPreRelaseColor na 0.
Poté přejděte do Správce úloh, klepněte na položku Další podrobnosti, přejděte na kartu Podrobnosti, vyberte instanci svchost.exe, klepněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Ukončit strom procesů. Po upozornění pak klikněte na tlačítko Vypnout. Toto vyvolá pád počítače a zobrazí černou obrazovku smrti.
Není zcela jasné, proč Microsoft mění barvu z modré na černou, a společnost se k této změně zatím nevyjádřila. Je to ale pravděpodobně proto, že se Microsoft snaží modernizovat Windows 11 v klíčových oblastech, včetně klasických částí, jako je nabídka Start, Průzkumník souborů a nyní i BSOD.