Program ChatGPT zažehnul jiskru v závodě AI chatbotů. Společnost Google plánuje ve středu oznámit novinku v oblasti umělé inteligence a vyhledávání. Své služby chce investicemi do společnosti OpenAI obohatit i Microsoft. Informovala o tom stanice BBC News.
Program ChatGPT společnost OpenAI uvedla před dvěma měsíci a už teď se přitom jedná o kontroverzní megahit. Hovoříme o generativní umělé inteligenci, AI skládající text z obrovského množství slov v digitálním prostoru. V tomto případě revoluční AI.
Díky zmíněnému zaškolení generuje ChatGPT vlastní text. Pokud jej požádáte, napíše vám text k písničce, báseň, odpoví za vás na otázky v domácím úkolu či napíše popisky na firemní webovou stránku.
‚Google killer‘ ChatGPT sparks AI chatbot race https://t.co/VCENiFuKnu
— BBC News Technology (@BBCTech) February 6, 2023
ChatGPT generuje text přesvědčivě. Za to si vysloužil pozitivní ohlasy, ale také reakce znepokojení. Zakázaly jej například americké školy obávající se podvádění studentů. Tedy toho, že za ně program domácí úkoly skutečně vypracuje.
Starosti s chatbotem mají i vědci. V několika odborných článcích byl ChatGPT uveden jako spoluautor. Program však být spoluautorem nemůže, neboť nezodpovídá za samotné studie a jejich závěry.
Televize BBC upozorňuje, že i přes přesvědčivost se jedná o projekt v plenkách. Paměť chatbota sahá pouze do roku 2021, tedy do doby, kdy byla dokončena jeho výuka. Na otázky týkající se roků po už neodpoví.
Kromě toho se stále bavíme o programu, který používá již dostupné střípky informací v digitálním moři. Nevymýšlí řešení, pouze skládá výsledek z dostupných informací na internetu. Proto také panují obavy z šíření dezinformací.
Zabiják Googlu
A jak je to v novinařině, dokázal by ChatGPT napsat například články, jako jsou ty naše? Jeho novinářské dovednosti už stihla otestovat redakce BBC.
Jeden novinářů uvedl, že práce ChatGPT měla k dokonalosti daleko. Přestože program rychle chrlil text, on nad ním výsledně strávil více času. Musel se totiž věnovat revizím a program žádat, aby například více rozebral nějakou informaci a jinou zase méně.
ChatGPT beztak sloužit jako novinář AI nemá. Společnost OpenAI jej vyvinula k úplně jiným účelům. Televize BBC jej proto trefně napsala zabijákem Googlu. ChatGPT je řešením, jak vylepšit internetové vyhledávače.
To je důvod, proč oznámil miliardové investice do OpenAI Microsoft vlastnící vyhledávač Bing. Představte si, že na vyhledávači zadáte dotaz a místo hromady výsledků a odkazů přijde konkrétní odpověď.
Google nicméně nezůstává pozadu. Disponuje vlastním jazykovým modelem AI zvaným Lambda, který o své „živosti“ přesvědčil „svého otce“. Jeden z inženýrů tvrdil, že je vnímavý a že má pocit komunikace s dítětem. Společnost ho za to vyhodila a tato tvrzení popřela.
Meta Platforms loni spustila vlastního chatbota Blenderbot. Zdá se, že začala válka mezi chatboty. Ale jak ji obrazně řečeno vidí samotný ChatGPT? Redakce BBC se jej zeptala, který chatbot je nejlepší. On diplomaticky odpověděl, že nejde o to, aby byl jeden lepší než druhý.
Rovněž sdělil, že jeho úmysly jsou čisté. „Nemám schopnost ani záměr poškodit jakoukoli společnost, včetně Googlu,“ prohlásil ChatGPT.