Světový nedostatek čipů zasáhl dokonce i výrobce tiskáren. Čipy se nevyužívají jen v samotných tiskárnách, ale i v tonerových kazetách, díky kterým může tiskárna zjistit autentizaci kazety a hladinu inkoustu. Společnost Canon byla nucena začít vyrábět inkoustové kazety bez čipů, se kterými některé tiskárny odmítají pracovat.
Tiskárny jsou již léta zatíženy systémy správy digitálních práv, které uživatelům brání v nákupu inkoustových a tonerových kazet třetích stran. Společnosti vyrábějící tiskárny tvrdily, že jejich kazety s čipem mohou zvýšit kvalitu a výkon jejich zařízení, poskytnout nejlepší spotřebitelský zážitek a chránit před padělanými inkoustovými kazetami, které by mohly poškodit tiskárny.
Aby výrobci vynutili používání kazet první strany, obvykle do nich vkládají čipy, které tiskárny „ověřují“. Když je však čipů nedostatek, jako je tomu dnes, musejí výrobci hledat alternativy bez čipů. Společnost Canon uvádí, že tyto nečipované kazety mohou postrádat některé funkce. A to zejména schopnost upozornit na nízkou hladinu toneru – ale to se zdá být jen drobnou nepříjemností.
„Vzhledem k celosvětovému přetrvávajícímu nedostatku polovodičových součástek čelí společnost Canon v současné době problémům s obstaráváním některých elektronických součástek, které se používají ve spotřebním materiálu pro naše multifunkční tiskárny (MFP),“ uvádí se na webových stránkách podpory společnosti Canon v němčině. „Abychom zajistili nepřetržité a spolehlivé dodávky spotřebního materiálu, rozhodli jsme se dodávat spotřební materiál bez polovodičové součástky, dokud opět nedojde k běžným dodávkám.“
Po vložení nečipové kazety vyjede hláška, která vás varuje na možnost, že je kazeta nefunkční. Společnost Canon radí tuto hlášku ignorovat a jen stisknout tlačítko „OK“ nebo „Close“.
Některé tiskárny od společnosti Canon odmítají skenovat dokumenty při nedostatku inkoustu
Společnost Canon v současné době čelí žalobě týkající se údajného chování, které se zdá být ještě závažnější než typické triky na spotřebitele. David Leacraft z Queensu tvrdí, že jeho tiskárna Canon Pixma All-in-One neskenuje dokumenty, pokud nemá inkoust. Společnost Canon zatím nevydala odpověď na tuto žalobu u soudu. Několik příspěvků na oficiálních fórech podpory společnosti Canon ale naznačuje, že toto absurdní omezení je skutečné.
„Aby bylo možné používat funkce tiskárny PIXMA MG6320, musí být v tiskárně nainstalovány všechny nádržky s inkoustem a všechny musí obsahovat inkoust. Výměna prázdné nádržky s inkoustem za novou vyřeší tento problém. Neexistuje žádné řešení,“ napsal jeden ze zástupců společnosti na komunitním fóru v roce 2020.