Možná byste měli s aktualizací na Windows 11 ještě chvíli počkat, pokud používáte Ryzen procesory. Důvodem je varování od výrobce čipů AMD. Ten oznámil, že instalace nového operačního systému Windows 11 může zpomalit aplikace v počítači s procesorem Ryzen až o 15 procent.
Společnost AMD zveřejnila dokumentaci k několika chybám operačního systému Windows 11, které s pomocí Microsoftu odhalila. První chybou je, že Windows 11 může způsobit ztrojnásobení latence mezipaměti L3. AMD uvádí, že tento problém by mohl způsobit o 3-5 procent nižší výkon ve většině postižených aplikací. V některých hrách (AMD konkrétně uvádí ty „běžně používané pro elektronické sporty“) by mohlo dojít k poklesu výkonu o 10-15 procent.
Operační systém Windows 11 má také problémy s technologií „preferovaného jádra“ společnosti AMD. Cílem této technologie je obvykle přesunout vlákna na nejrychlejší jádro procesoru. AMD varuje, že uživatelé mohou mít problémy s výkonem při úlohách závislých na procesoru, konkrétně u procesorů s více než osmi jádry o TDP 65 W.
To zahrnuje mnoho high-endových desktopových čipů vydaných v posledních několika letech. Dá se z toho ale odvodit, že populární řady jako 3600X a 5600X by měly být postiženy minimálně. A ani notebooky poháněné AMD pravděpodobně nebudou nijak zvlášť postiženy. Společnost AMD se ale nezmínila o konkrétních procentech poklesu výkonu u této druhé chyby.
Opravné aktualizace mají přijít ke konci měsíce
Společnosti AMD a Microsoft již potvrdily, že aktivně zkoumají tyto problémy s výkonem, aby je mohly co nejrychleji vyřešit.
Oprava první chyby bude vydána jako aktualizace systému Windows. Oprava druhé chyby se objeví jako aktualizace softwaru někdy tento měsíc. Pro druhou chybu to znamená, že bude nutné kontrolovat webové stránky společnosti AMD, a že bude nutné ručně nainstalovat nové ovladače. Do té doby však možná budete chtít zůstat u operačního systému Windows 10, dokud AMD a Microsoft chyby nevyřeší.
Kromě problémů s procesory AMD odhalila společnost Microsoft také problémy s kompatibilitou systému Windows 11 se softwarem Oracle VirtualBox a síťovým softwarem Intel „Killer“ a také se síťovým nástrojem SmartByte společnosti Dell.