PayPal propustí 2000 zaměstnanců, čelí totiž náročnému makroekonomickému prostředí. Před pár dny přitom oznámil propouštění i švédský gigant Spotify. Špatné příjmy v prvním letošním čtvrtletím zase vyhlíží Snap. Informuje o tom televize BBC.
Společnost v oblasti online plateb PayPal oznámila, že zruší 2000 pracovních míst, propustí tedy 7 procent zaměstnanců. Firma uvedla, že ji k tomu přimělo náročné makroekonomické prostředí.
„Musíme se měnit s tím, jak se vyvíjí náš svět, naši zákazníci a naše konkurenční prostředí,“ cituje televize BBC News prohlášení výkonného ředitele PayPalu Dana Schulmana.
PayPal cuts 2,000 jobs as global economy weakens https://t.co/9kOn9DViNf
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 1, 2023
V úterý oznámila své obavy společnost Snap provozující populární platformu sociálních médií Snapchat. Varovala, že její příjmy mohou v prvním letošním čtvrtletí klesnout až o 10 procent.
„Předpokládáme, že provozní prostředí bude i nadále náročné,“ uvedla firma ve zprávě pro investory. „Očekáváme, že protivětry, kterým jsme čelili v minulém roce, během prvního letošního čtvrtletí přetrvají.“
Lehčí společnosti rychleji porostou
Po tomto oznámení se propadly akcie Snapu o 15 procent. Poslem špatných zpráv byl v úterý i americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD). V posledním čtvrtletí minulého roku klesl jeho čistý příjem o 98 procent.
V prvním letošním čtvrtletí pak očekává propad tržeb o 10 procent. Tyto výsledky však překonaly očekávání ekonomů a akcionářů. Akcie společnosti proto po tomto oznámení vzrostly. Pod očekáváním se naopak ocitl jihoasijský výrobce čipů SK Hynix.
Jihokorejská společnost vykázala svou největší čtvrtletní tržní ztrátu. Její tržby se propadly o 1,4 miliardy dolarů, tedy 38 procent. V době, kdy oznámil největší čtvrtletní tržní ztrátu za posledních osm let Samsung, už tyto zprávy nikoho nepřekvapí.
Na technologickém trhu firmy masivně ruší pracovní místa. Jen za poslední měsíc přišly o práci desítky tisíc lidí. Propouštění letos oznámily společnosti Amazon, Microsoft, Alphabet a Spotify.
Analytici se shodují, že technologické společnosti mají nadbytek pracovní síly a zbytečně vysoké výdaje. V jejich případě proto může být ekonomická krize pozitivní. Až se totiž tato bouře přežene, lehčí společnosti rychleji porostou.