Bezpečnostní experti sledují s obavami vývoj škodlivého kódu Pirrit. Ten se v první polovině roku 2023 stal největší hrozbou pro uživatele počítačů Apple.
V květnu dosáhl Pirrit mezi ostatními hrozbami pro platformu macOS rekordního podílu 35,4 procent. Jeho vliv v létě poklesl, když v červnu činil jeho podíl 13,1 procent a v červenci dokonce jen 9,3 procent. V srpnu se však situace opět zhoršila.
First Malware designed for Apple M1 chip has been found by Researcher Patrick Wardle#news #technews #tech #technology #mac #macbook #macbookpro #macbookair #MacBookAirM1 #apple #applem1 #m1 #m1chip #chipset #malware #safari #extension #antivirus #gosearch22 #pirrit #adware #new pic.twitter.com/ttikmi4YXo
— tegy (@tegymedia) February 18, 2021
Podíl škodlivého kódu Pirrit v srpnu dosáhl 16,4 procent a v září dokonce skokově vzrostl na 28,9 procent. V říjnu se podíl tohoto nezvaného návštěvníka snížil na 20 procent. Přesto však jde o nejrozšířenější hrozbu pro počítače s logem nakousnutého jablka.
„Adware Pirrit je typickým příkladem kódů, které zobrazují agresivní reklamy. Uživatelé ho často stáhnou do svých zařízení sami a dobrovolně, obvykle jako součást jiných programů nebo her, které útočníci nabízejí zdarma nebo ve výhodných balíčcích v obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích,“ vysvětlil Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře Esetu v Brně.
Nepodceňujte adware
Podle Kropáče mnoho uživatelů nepovažuje tyto škodlivé kódy za skutečnou kybernetickou hrozbu, jakou představují například trojské koně či vyděračské viry. „To se jim ale z dlouhodobého hlediska nemusí vyplatit. Adware je v zařízení těžko odhalitelný a upozorní na sebe většinou až v okamžiku, kdy má zařízení problémy s výkonem a práce na něm je s ohledem na množství zobrazované reklamy nepříjemná,“ varoval bezpečnostní expert.
Kropáč také upozornil na další rizika: „Adware může být po celou dobu své přítomnosti reálným rizikem pro naše soukromí a naše data – velmi žádané zboží, které má v kyberkriminálních skupinách velkou cenu. Uživatelé by tedy měli investovat do kvalitního zabezpečení a svá data tak náležitě chránit.“