Americký senát představil návrh legislativy, která má přimět sociální sítě k transparentnosti. Jejich provozovatelé by poskytovali interní data výzkumníkům i veřejnosti. Cílem je odpovědět na otázku, jak moc ohrožují národní bezpečnost a šíří škodlivý obsah. Kromě toho senátoři jednají o možném zákazu TikToku, uvádí CNBC.
Demokraté i konzervativci představili návrh zákona, jehož cílem je zvýšit transparentnost sociálních sítí jako Twitter a Facebook. Legislativa by přiměla firmy provozující sociální platformy poskytovat chráněná interní data nezávislým výzkumníkům schváleným agenturou National Science Foundation.
Tato data by mohla být odhalena i veřejnosti. Návrh legislativy počítá s ochranou výzkumníků před právní odpovědností spojenou s automatickým sběrem dat, tedy v případě dodržení určitých opatření souvisejících s ochranou soukromí, uvedla stanice CNBC.
New bill will force Twitter, TikTok and other social media platforms to increase transparency by sharing internal data https://t.co/GW033Wozix
— CNBC Politics (@CNBCPolitics) December 21, 2022
Interní data zahrnují reklamy, statistiky moderování obsahu, data o virech a údaje o algoritmech hodnocení a doporučení dané platformy.
Tyto zásady může prosadit Federální obchodní komise a za jejích nedodržení hrozí provozovatelům podle zákona o slušnosti komunikace ztráta imunity, která je chrání před pomluvou za obsah.
Demokratický politik a právník Chris Coons uvedl, že legislativa se má zabývat tím, jak kvůli nedostatečné transparentnosti sociální sítě ovlivňují děti, rodiny, společnost a národní bezpečnost.
Zákaz TikToku v USA?
K představení tohoto návrhu došlo poté, co začátkem měsíce předložili američtí zákonodárci návrh legislativy zakazující TikTok v zemi. Roky totiž ve Spojených státech panují obavy z napojení provozovatele stále populárnější sociální sítě ByteDance na čínskou vládu.
Kromě toho americké federální orgány činné v trestním řízení varovaly před rozsáhlým vydíráním nezletilých sexuálně explicitními snímky.
„Ohledně Big Tech mám řadu obav,“ přiznal Rob Portman, předseda soudního podvýboru pro soukromí, technologie a právo. „Usnadňování obchodování se sexem, pohřbívání obsahu o původu covidu-19. Chci zajistit, aby jakákoli reakce Kongresu byla při řešení těchto obav účinná,“ pokračoval Portman.
Coons připomněl křehkost politiky transparentnosti. „Twitter byl jedinou platformou, která byla relativně transparentní,“ domnívá se. „Kolem tohoto úsilí vynaložila určité investice. Tohle všechno bylo vyhozeno změnou ve vlastnictví,“ odkázal v prohlášení na miliardáře Elona Muska.