Jihokorejská společnost Samsung oznámila snížení počtu vyrobených telefonů v letošním roce z plánovaných 310 milionů na 280 milionů jednotek. Firma pociťuje ekonomické důsledky pandemie nemoci covid-19 a stále probíhající válku na Ukrajině. Snížení výrobních nákladů se dotkne celé řady telefonů Samsung. Dokonce i těch levných, píše The Verge.
Pro technologické giganty byl začátek letošního roku zlým snem. Pandemická blokáda čínského finančního a výrobního centra Šanghaj zastavila nebo omezila výrobu továren. Narušení dodavatelských řetězců zapříčinilo nedostatek výrobního materiálu a surovin.
Když si zbytek světa lízal rány po covidu-19, podniklo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Inflace letí vzhůru napříč světem a technologické společnosti se obávají, že zákazníci nebudou mít kvůli vysokým výdajům na jejich produkty.
Samsung z toho důvodu oznámil snížení počtu vyrobených kusů chytrých telefonů za letošní rok, uvádí populární server The Verge s odkazem na web SamMobile. Společnost v roce 2022 vyrobí 280 milionů kusů smartphonů místo 310 milionů jednotek.
Tohle číslo je stále obrovské. Oproti původním výrobním plánům se ovšem jedná o prudký propad. Samsung letos vyrobí o 30 milionů telefonů méně.
Na trhu tak můžeme pozorovat trend, kdy firmy očekávají horšící se ekonomickou situaci spíše než opak a uskromńují své výrobní plány v rámci „tržní evoluce“.
Dotkne se to i levnějších telefonů
Logický předpoklad je, že lidé uprostřed ekonomické krize si budou pořizovat levnější technologické produkty. Společnost Samsung ovšem pracuje se scénářem, že lidé se zájmem o telefony nižší třídy raději nebudou kupovat žádný telefon a majitelé dražších smartphonů budou doufat v dalších pár let životnosti.
Snížení výroby se dotkne celé řady telefonů Samsung, od levných smartphonů po drahé vlajkové lodě.
Samsung následuje kalifornskou společnost Apple, která podle agentury Bloomberg omezí výrobu na 220 milionů kusů. Půjde o 20 milionů kusů menší množství než předpovídali analytici podobné loňskému roku.
Globální dodávky smartphonů se letos propadly o 11 procent, do Evropy o 10 procent. Cupertinská firma mimo jiné bojuje s příliš pomalým oživením výroby ve svých šanghajských továrnách. Čelí třítýdennímu zpoždění ve výrobě iPhonu 14 Max.