Pokud jste tento rok plánovali koupit OLED televizi či monitor, možná byste měli ještě chvíli počkat. Důvodem je nová technologie QD-OLED od Samsungu, která se do zařízení dostane oficiálně v roce 2022.
Jaký je rozdíl mezi OLED a QD-OLED?
OLED je zkratka pro „organic light-emitting diode“, neboli organickou světelnou diodu. QD potom v názvu QD-OLED znamená „quantom dot“ (kvantová tečka). Panely s kvantovými tečkami umisťují vrstvu nanočástic (v tomto případě malých krystalických polovodičů) před podsvícení LED, čímž zvyšují barevný gamut LCD displeje až o 50 %. Displej s kvantovými tečkami vám také zajistí lepší kontrolu barev a vyšší jas.
Vrstva kvantových bodů pracuje se zdrojem modrého světla namísto bílého podsvícení. Modré světlo má přizpůsobivější světelnou energii než bílé světlo, což vytváří širší barevnou škálu. Také se sníží světelné ztráty způsobené filtrování, protože se nemusí používat pasivní barevné filtry.
QD-OLED technologie toho všeho dosahuje, aniž by se vzdávala stávajících výhod displejů OLED. Patří mezi ně čistá černá a vynikající pozorovací úhly ve srovnání s typickými LCD televizory.
Společnost SGSuvádí, že pozorovací úhly QD-OLED displejů jsou dokonce lepší než u stávajících OLED displejů a zachovávají 80 % jasu při pohledu z úhlu 60 stupňů ve srovnání s 53 % u běžného OLED displeje.
Navzdory tomu, že pixely OLED vyzařují světlo, nemohou být panely OLED samy o sobě tak jasné jako jejich LCD protějšky. Potřebují pomoc bílého subpixelu OLED, který zesiluje červené, zelené a modré (RGB) pixely OLED; to je jeden z důvodů, proč se některé OLED panely ve skutečnosti označují jako WRGB OLED, kde W znamená bílou barvu.
Zajímavé je, že první QD-OLED televizi neoznámila společnost Samsung, ale Sony, která uvedla, že její televize Bravia XR A95K bude používat panel s touto novou technologií. Společnost Alienware rovněž připravuje počítačový monitor s technologií QD-OLED. Kdy Samsung nakonec uvede na trh vlastní QD-OLED televizi, lze jen hádat.