Generální ředitel Googlu a jeho mateřské společnosti Alphabet Sundar Pichai si vydělal minulý rok 226 milionů dolarů (téměř 5 milionů korun). Většina této částky přitom představovala odměnu v podobě akcií. Informují o tom CNN a Indiatimes.
Šéf společnosti Google Sundar Pichai pobírá odměny v akciích ve tříletém cyklu v hodnotě 210 milionů dolarů v závislosti na výkonnosti a času, což firma Alphabet, jejímž generálním ředitelem je také, oznámila letos v prosinci.
Pichai dostal loňský rok odměnu v akciích ve výši 218 milionů dolarů, uvedla televize CNN. Z toho platová složka činila 2 miliony dolarů. Ještě v roce 2021 si Pichai vydělal 6,3 miliardy dolarů a v roce 2020 7,4 milionu dolarů.
At $226 Million, Sundar Pichai Earned 800 Times The Median Compensation Of Google Employees In 2022 #worth #business https://t.co/lg3qFpEcXG
— Indiatimes (@indiatimes) April 24, 2023
Předchozí tříletou odměnu v akciích obdržel v roce 2019 ve výši 281 milionů dolarů. Pichai si tedy minulý rok opravdu přilepšil. Sám přitom snížil odměny vedoucím pracovníkům Alphabet ve snaze zakročit proti příliš vysokým provozním nákladům, uvedl web Indiatimes.
Google navíc plánuje propustit 6 procent pracovní síly po celém světě. Jedná se celkem o 12 000 zaměstnanců. Nicméně ani ostatní vedoucí pracovníci Alphabetu na tom nejsou vůbec špatně.
Těžké časy Googlu
Odměny v akciích pobírají na rozdíl od Pichaie každoročně, ale mnohem menší částky. Senior viceprezident Googlu pro znalosti a informace Prabhakar Raghavan a obchodní ředitel Philipp Schindler obdrželi za rok 2022 odměnu ve výši 37 milionů dolarů.
Finanční ředitelka si přišla na 24,5 milionu dolarů. V loňském roce se pak akcie Alphabetu propadly o 39 procent kvůli ekonomické krizi, která zasáhla technologický trh nejtvrději. Letos však akcie společnosti vzrostly o 19,5 procenta.
Pichaie čekají těžké časy. Kromě ekonomické nestability a nutnosti škrtat provozní náklady totiž Google čelí hrozbě v podobě vývoje pokročilých jazykových modelů. V první linii tohoto boje stojí start-up OpenAI.
ChatGPT již doplňuje prohlížeč Microsoftu Bing. Google má sice vlastního chatbota Bard, ten však nedosahuje výsledků chatbota od OpenAI. Intenzivní závodění ve vývoji programů umělé inteligence může sesadit Google z trůnu internetových vyhledávačů.