Generální ředitel TikToku Shou Zi Chew čelil během slyšení v americkém Kongresu čtyři a půl hodiny dlouhému výslechu demokratů i republikánů. Dostalo se mu tolik pozornosti, o níž se může většině manažerům technologických gigantů jenom zdát. Informovaly o tom dvě televize, a sice BBC News a Al Jazeera.
Šéf TikToku Shou Zi Chew si odnesl ze slyšení v americkém Kongresu pár pěkných „modřin“. Stanice BBC News, která výsledky jednání shrnula, jej popsala jako „úmorné“ a plné „zlých“ otázek. Slyšení poukázalo hned na několik klíčových faktů.
Velká míra nedůvěry sjednotila dokonce i demokraty s republikány. „Děkuji pane Chewe, že jste dal dohromady republikány a demokraty,“ prohlásil republikán Dan Crenshaw. I politici, kteří se obvykle neshodnou na ničem, našli v drtivé kritice TikToku společnou řeč.
Five key moments from TikTok CEO's US Congress grilling https://t.co/y0xzmMNHnT
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 24, 2023
Inženýři TikToku v Číně skutečně mají přístup k uživatelským datům. „Spoléháme na globální interoperabilitu, čínští inženýři mají přístup k uživatelským datům,“ přiznal před Kongresem Chew. K tomuto vyjádření se však politici opakovaně vraceli.
Jejich pointou bylo, že pokud mají přístup k datům čínští inženýři, je opravdu těžké pochopit, jak by k nim nemohla mít přístup čínská vláda. Čínské ministerstvo zahraničí dnes zopakovalo, že nepožaduje od společností data či zpravodajské informace.
Chew hovořil o Projektu Texas, který počítá s ukládáním uživatelských dat amerických uživatelů pod dohledem americké firmy Oracle v USA. Problém je, že tento projekt zatím není plně funkční.
Chew vrátil úder
Šéf TikToku pak pohořel ve snaze distancovat TikTok od soukromé společnosti ByteDance. Opakovaně popíral svůj podíl ve firmě. Nakonec nátlaku politiků podlehl a tento podíl přiznal, i když jej stále bagatelizoval.
ByteDance čínskou aplikaci nesporně vlastní. Sám Chew dokonce býval jejím finančním ředitelem. Pak ale dostala slovo demokratka Nanette Barragán. Šéfa TikToku se dotázala, zda jeho děti aplikaci používají.
Nepoužívají, neboť žijí v Singapuru. Chew vysvětlil, že tam není k dispozici verze aplikace pro děti mladší 13 let. Připomněl dostupnost takové dětské verze v USA, přičemž kdyby v Americe s dětmi žil, nechal by je ji používat.
Chew většinou do protiútoku nepřecházel. Pokud tak ale učinil, byly to trefy přímo do černého. Trefně například okomentoval nakládání TikToku s uživatelskými daty. „Při vší úctě, americké společnosti nemají s daty zrovna skvělé výsledky… stačí se podívat na Facebook a Cambridge Analytica.“
Podle serveru AL Jazeera Chew tvrdil, že TikTok podniká kroky překonávající standardy, pokud jde o ochranu dat a transparentnost. Aplikaci přitom vykreslil jako „prostor“, kde mohou být lidé kreativní.