Společnost Google představuje svého chatbota Bard, přímou konkurenci senzace ChatGPT. Firma tak učinila po spekulacích, že Microsoft hodlá implementovat ChatGPT do svého vyhledávače Bing. Nedávno oznámil miliardové investice do společnosti OpenAI, která za kontroverzním programem stojí. Informovala o tom stanice BBC News.
Stanice BBC News uvedla, že americký gigant Google oznámil příchod své konkurence pro kontroverzní program ChatGPT od společnosti OpenAI. Seznamte se tedy s Bardem.
Bard je umělou inteligencí postavenou na jazykovém modelu Googlu Lambda, který přesvědčil jednoho z tvůrců, že disponuje vědomým. „Snaží se spojit šíři světových znalostí se silou, inteligencí a kreativitou našich jazykových modelů,“ napsal na firemním blogu šéf Googlu Sundar Pichai.
Google launches ChatGPT rival Bard https://t.co/3tOiR4857c
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 7, 2023
Barda si nejprve vezme na starost skupina testerů, v následujících týdnech jej však Google uvede i pro veřejnost. Pichai řekl, že pro služby Googlu chce „odvážné“ a „zodpovědné“ funkce AI.
Neuvedl, jak chce programu zabránit v šíření škodlivého a urážlivého obsahu. Vysvětlil však, že chce s pomocí pokročilých nástrojů AI vylepšit svůj vyhledávač. Vždyť to je konečným cílem chatbotů i podle expertů.
Nový zážitek z vyhledávání
Pichai prozradil, že uživatelé do vyhledávače zadávají stále složitější dotazy. V minulosti například zadali informaci o tom, kolik kláves má klavír, teď se však častěji zajímají o srovnání náročnosti mezi klavírem a kytarou.
„AI může být v těchto chvílích nápomocná a syntetizovat poznatky pro otázky, na něž neexistuje jediná správná odpověď,“ napsal Pichai. „Funkce založené na AI destilují složité informace a různé pohledy do stravitelných formátů,“ dodal.
Podle něj je uvidíme u vyhledávačů už brzy. Díky nim pochopíme celkový obraz vyhledávané informace a ve finále se toho z ní dozvíme více. Chatboti, právě jako ChatGPT, však stále mají mouchy.
Chatbot je typ programu AI navržený k odpovídání na dotazy uživatele. ChatGPT například generuje text na základě obrovské digitální studnice znalostí. Jeho paměť však sahá pouze do roku 2021.
Tvoří natolik přesvědčivé texty, že jej zakázaly americké školy v obavách, že bude psát domácí úkoly za studenty. Stále se však jedná pouze o generativní AI, tedy program vyškolený lidmi na obrovském množství textu.
ChatGPT tedy neodpovídá na kladené dotazy správně a neposkytuje stoprocentně pravdivé informace. Panují obavy, že bude efektivně šířit dezinformace. I tak vytvořila společnost OpenAI revolučního chatbota, o něhož má zájem i samotný Microsoft.
Americký gigant nedávno oznámil miliardové investice do OpenAI s cílem implementovat modely umělé inteligence společnosti do svých softwarových služeb. Dokonce se spekulovalo, že Microsoft chce implementovat ChatGPT do svého vyhledávače Bing. Odborníci v oboru se domnívají, že o tyto chatboty si technologické firmy „zpřetrhají ruce“.