Válka na Ukrajině se odlišuje od konfliktů v dávné minulosti. Žijeme v době chytrých telefonů, které dnes v podobných situacích hrají zásadní roli. Lidé s jejich pomocí snadno mohou kontaktovat své blízké, využívají GPS k navigaci při evakuaci nebo sdílejí syrová videa přímo z míst konfliktu, píše technologický web CNET.
Chytré telefony v konfliktu na Ukrajině, který trvá již osmnáctým dnem, hrají zásadní roli, odkazuje web 9to5Mac na článek serveru CNET. Prostřednictvím smartphonů lidé mohou kontaktovat své blízké, využívat GPS k vyhledávání bezpečných tras při útěku ze země či sdílet videa a fotografie bez cenzury.
Podle CNET se tato válka vzhledem k minulosti odlišuje. Svět totiž může vidět záběry různých událostí tak, jak se skutečně dějí. Smartphony využívají také samotní vojáci, kteří pořizují videa přímo z fronty.
K šíření tohoto obsahu slouží zejména sociální sítě a aplikace pro zasílání zpráv jsou zase prostředkem pro rychlou komunikaci. Součástí války na Ukrajině je tedy Facebook, Twitter, Telegram, WhatsApp, Messenger, Viber.
Záběry a informace z místa nejsou nijak blokovány ani cenzurovány. Ze země do světa tedy proudí příliv informací, jaký nemá obdoby.
„Přesné množství tohoto materiálu proudícího z Ukrajiny není možné odhadnout,” řekl pro CNET Lukas Andriukaitis, zástupce ředitele Laboratoře forenzního digitálního výzkumu Atlantické rady. „Tento příliv je určitě obrovský. Když okupační síly procházejí ukrajinskými městy a vesnicemi, civilisté je nahrávají.”
Přístup ke světu v reálném čase
Ne jen válka na Ukrajině, ale také události jako protesty hnutí Black Live Matters v roce 2020 či obléhání Kapitolu o rok později ukazují, jak jsou současné události vysílány online v reálném čase.
Diváci po celém světě už nemusejí čekat na večerní zprávy, aby sledovali rychle měnící se konflikt na Ukrajině či jiné události ve světě. Získávají informace, fotografie a videa od obyčejných lidí v první řadě.
Výsledkem je každodenní záplava záběrů, které svět staví před tragédii, píše autor článku. Je však otázkou, proč ruská vojska telekomunikační infrastrukturu nezničila.
Vzhledem k tomu, že ze strany Ruska při útoku dochází k mnoho chybám, může jít o nedopatření. Podle některých názorů je to však úmysl. Ruské síly by tak mohly nasát data pro lepší sledování situace.