Premiér Rishi Sunak naznačil, že vláda Spojeného království zvažuje zákaz TikToku u vládních zaměstnanců, prozatím tedy jen na pracovních zařízeních. Vládní agentura v oblasti kybernetické bezpečnosti totiž identifikovala bezpečnostní rizika související s čínskou aplikací. Na Sunakova slova odkazují The Guardian a Independent.
Britský premiér Rishi Sunak v rozhovoru s televizním kanálem ITV prozradil, že britská vláda sleduje kroky spojenců vůči čínské aplikaci TikTok. U státních zaměstnanců jej zakázaly USA, Evropská komise, Evropský parlament a Kanada.
Ve Spojených státech přitom TikToku reálně hrozí plošný zákaz. Pro jeho schválení je jak republikánská většina ve Sněmovně, tak americký prezident Joe Biden. Světové vlády i zpravodajci se totiž obávají čínské špionáže.
Sunak drops hints to follow US and EU TikTok ban for Government staff devices https://t.co/t6BksmH71B
— Indy Politics (@IndyPolitics) March 13, 2023
„Chceme se ujistit, že chráníme integritu a bezpečnost citlivých informací,“ prohlásil Sunak a pokračoval: „A vždy to uděláme a podnikneme veškeré kroky, které budou nezbytné k zajištění toho, že se tak nestane.“
„Bezpečnost našich zařízeních bereme vážně,“ doplnil pro BBC britský politik. Mluvčí TikToku v pondělí ještě před těmito slovy přiznal, že by jej zákaz u vládních zaměstnanců v Británii velmi zklamal, uvedl list The Guardian.
Jak obnovit důvěru
Mluvčí TikToku dále uvedl, že kroky USA, Kanady a Evropy považuje za přehnané a založené na „nemístných obavách“. „Zatím čekáme na podrobnosti o jakýchkoli konkrétních obavách, které by vláda Spojeného království mohla mít,“ uvedl dále.
Národní centrum kybernetické bezpečnosti však britskou vládu varovalo, že identifikovalo bezpečnostní rizika související s používáním aplikace. Na základě těchto závěrů se v Británii skutečně zvažuje zákaz u státních zaměstnanců.
Sunak vysvětlil, že by se týkal pouze firemních zařízeních. Vláda by však zveřejnila seznámení s riziky v případě používání aplikace TikTok na těch osobních. Podle serveru Independent řekl, že ministři berou tyto hrozby vážně.
TikTok se ocitl sám a nikdo na západ mu už nedůvěřuje. Mateřská společnost TikToku ByteDance se snaží získat ztracenou důvěru přísnější regulací toků dat třetími stranami v Evropě a USA a uchováním dat v Evropě i na americkém kontinentu.