Monitory s vyšší obnovovací frekvencí dokáží zobrazit rychlé akce plynuleji než standardní monitory s frekvencí 60 Hz. Dnešní nejlepší herní monitory mají až 360 Hz. Čínská elektronická společnost BOE představila monitor, který zvyšuje tento rekord na 500 Hz.
Obnovovací frekvence je schopnost monitoru vykreslit určitý počet snímků během jedné sekundy, měří se v hertzích (Hz). Monitor s udávanou obnovovací frekvencí 240 Hz tedy obnoví obraz až 240krát za sekundu. Abyste však dosáhli takovéto frekvence, potřebujete více než kvalitní monitor.
Většina herních monitorů má minimální obnovovací frekvenci 120 Hz. Obecně platí, že čím vyšší obnovovací frekvence, tím víc plynulejší obraz uvidíte. Budete však také potřebovat výkonný procesor a grafickou kartu, která bude schopna vysílat pixely dostatečně rychlou frekvencí, aby udržela chod s monitorem.
500Hz monitor, který společnost BOE nedávno představila, má 27palcový panel s rozlišením Full HD, 8bitovou barevnou hloubkou a dobu odezvy 1 ms. Prototyp panelu je vybaven zadní deskou z oxidů s vysokou pohyblivostí. Ta umožňuje tak vysokou obnovovací frekvenci a snadno překonává nejrychlejší herní monitory na současném trhu.
Společnost BOE zatím nemá plány tento prototyp rozvinout na plnohodnotný produkt pro zákazníky
Společnost jen sdílela video, které ho údajně zobrazuje. Samozřejmě z vlastních monitorů nedokážeme posoudit, jak taková vysoká frekvence vypadá. Rozlišení Full HD není překvapivé, protože vyšší obnovovací frekvence je těžší dosáhnout s více pixely. Podle videa využívá monitor 8pásmový standard Embedded DisplayPort (eDP).
„Technologie oxidových polovodičových displejů má výhody vysoké mobility, nízkého proudu při vypnutém stavu, jednoduché technologie zpracování a velkých rozměrů, což může splnit dvojí potřebu budoucího zlepšení kvality výrobků a snížení spotřeby energie a stává se nevyhnutelným trendem v rozvoji technologií a trhu,“ uvádí se ve zprávě Sina.com na základě překladu, který provedla společnost Google.
Pokrok v technologii monitorů je sice vítaný, ale zůstává otázkou, zda 500Hz panel skutečně přináší praktický užitek hráčům, a to i těm, kteří hrají akční hry či střílečky. I nejlepší grafické karty a procesory nezvládnou hrát novější hry na 500 fps a kdyby ano, určitě na nejnižší detaily a na nižší rozlišení.