Brian Suffoletto ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii a jeho kolegové z Pittsburské univerzity v Pensylvánii chtěli zjistit, zda by se daly využít akcelerometry zabudované ve většině smartphonů na zjištění změn v chůzi, ke kterým dochází, když jsou lidé opilí. Udělali tedy experiment.
Dali 22 dobrovolníkům každou hodinu konzumovat míchaný nápoj s dostatečným množstvím vodky, aby koncentrace alkoholu v jejich dechu dosáhla 0,2 procenta (povolená hranice pro jízdu motorovým vozidlem v USA je 0,08 procenta). Potom připevnili smartphone na spodní část zad každého účastníka a během následujících 7 hodin je každou hodinu požádali, aby prošli přímo 10 kroků, otočili se a vrátili se 10 kroků.
Ve více než 90% případů mohli vědci použít změny v chůzi osoby, naměřené akcelerometrem v telefonu, na předpovídání, kdy koncentrace alkoholu v dechu přesáhla 0,08%. Tým nyní chce zjistit, zda lze dosáhnout podobnou přesnost, když se telefon nachází na různých pozicích, například když ho osoba drží v ruce nebo jej má v kapse.