TikTok spouští v Evropě nový program pro efektivnější ochranu uživatelských dat ve snaze obnovit ztracenou důvěru. Tyto plány zahrnují i investice do dvou datových center, které mají tato data udržet na evropském kontinentu. Cíl je zřejmý. Zahnat obavy z úzkého napojení soukromé společnosti ByteDance na čínskou vládu. Upozornil na to magazín Forbes a televize BBC.
Čínská společnost ByteDance chystá změnu v nakládáním s uživatelskými daty v Evropě. Program Clover zvýší bezpečnost přísnější kontrolou přístupu k těmto datům evropskou bezpečnostní společností třetí strany, upozornil magazín Forbes.
ByteDance tvrdí, že aktuálně jedná o programu právě s takovou firmou, která bude auditovat kontroly a ochranu uživatelských dat. Také má monitorovat datové toky, poskytovat nezávislé ověřování a hlásit jakékoli podezřelé incidenty.
TikTok Seeks To Reassure Europe With New Data Security Pledges https://t.co/s8kj2S8Gja pic.twitter.com/QvjcO1G4zo
— Forbes Tech (@ForbesTech) March 9, 2023
ByteDance rovněž hodlá spolupracovat s třetími stranami na zavádění nových technologií zahrnujících pseudonymizaci osobních údajů a agregaci jednotlivých datových bodů do velkých souborů s cílem chránit soukromí jednotlivců.
A aby zůstala data Evropanů v Evropě, společnost na kontinentu investuje do dvou datových center napájených z obnovitelných zdrojů. První vyroste v Dublinu a druhé v norském regionu Hamar. I do tohoto programu budou zapojeni poskytovalé služeb třetích stran.
Pěšák v geopolitickém napětí
Na projektu Clover pracuje ByteDance již od loňského roku. „Jsme v tomto napřed, neboť musíme být. Potřebujeme si získat důvěru,“ cituje televize BBC News viceprezidenta TikToku pro vládní vztahy a veřejnou politiku v Evropě Thea Betrama.
Podobný projekt nazvaný Project Texas přitom probíhá i ve Spojených státech, kde čelí TikTok dalšímu zákazu u federálních zaměstnanců. Americký prezident Joe Biden kromě toho podpořil návrh legislativy, která by aplikaci v zemi zakázala plošně.
TikTok zakázala unijním zaměstnancům Evropská komise a kroky USA následovala rovněž Kanada. Generální ředitel TikToku Shou Zi Chew v pořadu Radio 4 BBC World Tonight přiznal znepokojení, že se TikTok stane pěšákem v diplomatickém napětí mezi USA a Čínou.
Šéf TikToku kvůli tomu vystoupí koncem měsíce před Kongresem. „Bylo by těžké popřít, že jsme v této velmi široké geopolitice, která s námi ve skutečnosti nemá nic společného, chyceni,“ řekl americký šéf veřejné politiky TikToku Michael Beckerman.