Tálibán pochválil miliardáře Elona Muska za to, že opět učinil Twitter skvělou aplikací. Několik členů a příznivců radikálního hnutí má ověřené účty s modrým zaškrtnutím. To si nyní může zakoupit úplně každý v rámci předplatného Twitter Blue. Informovala o tom stanice BBC News.
Jeden z představitelů Tálibánu Muhammad Jalal prohlásil, že Elon Musk opět učinil z Twitteru skvělou platformu. Miliardář nabízí ověřování účtů v rámci předplatného Twitter Blue za osm dolarů.
Tato změna se však stala předmětem kontroverze. Vedla totiž k šíření virálních falešných účtů, proti nimž se zavázal Musk bojovat. Modré zaškrtnutí navíc původně náleželo jen novinářům, politikům a celebritám.
Taliban start buying blue ticks on Twitter https://t.co/tJ5XM9nopV
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 16, 2023
Nyní však může získat modrou fajfku každý, dokonce i radikální hnutí Tálibán. Nejméně dva jeho představitelé tuto značku na Twitteru mají, plus jeho dalších čtyři prominentní příznivci, uvedla stanice BBC News.
Ověřený účet má například vedoucí oddělení Tálibánu pro přístup k informacím Hedayatullah Hedayat, jehož sleduje 187 000 lidí. Na svém profilu pravidelně zveřejňuje informace související s administrativou Tálibánu.
Radikální islámisté ve veřejném online prostoru
Podle afghánských médií si Hedayat nechal modrou fajfku odstranit, nyní už ji na svém profilu opět má. Značku obdržel i šéf mediálního dozoru na afghánském ministerstvu informací a kultury Abdul Haq Hammad. Sleduje ho 170 000 účtů. Zaškrtnutí získali ještě nejméně čtyři prominentní příznivci Tálibánu.
Přítomnost radikálních islámistů na nejrozšířenější sociální síti světa používané politiky a novináři budí kontroverzi. „Žijeme ve světě obrovské přítomnosti Tálibánu na Twitteru, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen,“ prohlásil v roce 2021 Donald Trump.
Účet mu Twitter zablokoval poté, co jeho příznivci vtrhli po prohraných prezidentských volbách do Kapitolu. „Je to nepřijatelné,“ pohoršil se nad Tálibánem Trump.
Nutno dodat, že po převzetí moci v Kábulu před dvěma lety převzal Tálibán již ověřené vládní twitterové účty. Proces ověřování tedy podstoupit nemusel.
Twitter odkoupil minulý rok Musk za 44 miliard dolarů. Sociální síť však místo reforem uvrhl do chaosu, jak se mnozí politici a akcionáři obávali.